16 Listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 Listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Lena Ciepielak

Już niedługo, bo nieco za ponad tydzień, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Zapewne nie każdy wie, że taki dzień zapisany jest w kalendarzach, dlatego postanowiłam Was uświadomić i otworzyć Wam oczy na pewne niezwykle istotne sprawy. Tolerancja była, jest i będzie ważna w naszym życiu oraz na całym świecie.

Tolerancja jest w ostatnich czasach bardzo rzadkim zjawiskiem. Często o niej zapominamy, a co gorsze nie mówimy o potrzebie wyrozumiałości względem otaczającej nas rzeczywistości. Powinniśmy już od samego początku uświadamiać młodych ludzi w tym kierunku. Uczyć ich, aby potrafili zrozumieć i zaakceptować drugiego człowieka, takim jakim jest. Nie możemy i nie powinniśmy nawet pozwalać na wyśmiewanie innych ludzi z powodu koloru skóry, wyznania, czy pochodzenia. To przykre, że tak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo ranią kogoś takim zachowaniem. Niekiedy na wyśmiewaniu się nie kończy. W wiadomościach bardzo często słyszy się o ludziach, którzy posuwają się do brutalnych i bestialskich kroków, jakimi są np. dotkliwe pobicia, znęcanie się, katowanie, czy nawet morderstwo. Gdzie w tym wszystkim jest równość i szacunek? A przede wszystkim zrozumienie? MUSIMY zapobiegać takim sytuacjom! Żadnych form dyskryminacji nie można bagatelizować.

„W naszym społeczeństwie jeden przed drugim ma lęk. Nie tyle boi się drugiego człowieka, ile ma strach, że ten drugi człowiek jest inny” – Peter Fonda

Niestety nietolerancja nie objawia się tylko w przypadkach wcześniej wymienionych, ale także wobec ludzi niepełnosprawnych. Nie każdy z nas rodzi się zdrowym, nie każdy jest szczęściarzem, który ma szansę żyć normalnie, być sprawnym. Są to rzeczy, na które nikt z nas nie ma wpływu. Ludzie borykają się z różną niepełnosprawnością, w różnym stopniu, lecz każda wada wrodzona to niepełnosprawność. Zazwyczaj takie osoby się tego wstydzą, boją się, że nie zostaną zaakceptowane, a to tylko przez to, że są wytykane palcami na ulicach, w szkole, na uczelni, czy w pracy. Żadna z osób niepełnosprawnych nie chce być postrzegana inaczej. Oni chcą żeby patrzono na nich, jak na zwykłego człowieka, który nie wyróżnia się z tłumu. Wyśmiewanie i obrażanie kogoś z powodu jego choroby jest nie tyle nie na miejscu, co okrutne, bezczelne i straszne. Osoby, które dokuczają niepełnosprawnym powinny się wstydzić za swoje zachowanie oraz powinny zastanowić się przez moment i pomyśleć, że to właśnie oni mogliby być na ich miejscu. Czasem w naszym życiu zdarzają się różne przypadki, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć i to one stawiają nas w takich ciężkich sytuacjach. Dlatego pamiętaj zawsze o tym, jak Ty byś się poczuł/a, gdybyś żył z jakąś niesprawnością, a ktoś dokuczałby Ci w ten sposób. Miło? Nie sądzę.

„Nigdy nie wiesz, jak ciężki jest bagaż, którego nie niesiesz” – Omena Mensah

Na świecie nie tylko panuje podział na kolor skóry, pochodzenie, czy zdrowych i chorych, ale także na biednych i bogatych. W tym przypadku również dużo zależy od szczęścia.  Niektórzy są jak urodzeni w czepku, wszystko przychodzi im z łatwością, mają bogatych rodziców i jak to się mówi „lepszy start w życiu”. Nie każdego jest stać na buty za trzy stówki, czy telefon za pięć tysiaków. Nie każdy jest dzianym dzieciakiem z bogatego domu, nie każdemu los sprzyja. Zazwyczaj jest tak, że te bogate, często zarozumiałe dzieciaki wyśmiewają te biedniejsze. Obrażają ich strój, sytuację życiową, brak pieniędzy. Może zamiast szydzić z takiej osoby, warto jej pomóc? Nie mówię tutaj o wysokich kwotach, pożyczkach, zakupach. Może wystarczy wziąć taką osobę nawet na dobry obiad? Może w domu nie czeka na nią ciepły i smaczny posiłek? Należy się zainteresować, rozeznać w sprawie i podać pomocną dłoń.

„Największym problemem dzisiejszego świata jest nietolerancja. Wszyscy są nietolerancyjni w stosunku do innych” – Księżna Diana

I tutaj przytoczę ostatni przykład na brak tolerancji. Obecnie na świecie rośnie liczba rozwodów. Niestety najczęściej cierpią na tym dzieci, które muszą patrzeć na rozstających się rodziców i zrozumieć, że od teraz nie będą już wszyscy razem. Takiemu dziecku ciężko jest przejść ten okres. Potrzebują czasu, by się z tą nową sytuacją oswoić. Sprawia mu to niewyobrażalny ból. Rozstanie rodziców mocno się  odbija na psychice młodego człowieka, a w dodatku rówieśnicy wlepiają w niego spojrzenia i szepczą po kątach. Nie wspomnę już o przykrych, głupich komentarzach na ten temat i przykrych docinkach. Życie płata nam figle, zmienia się, zmusza nas do podejmowania różnych decyzji, czasem nawet niezwykle trudnych. To są takie sytuacje, na które nie mamy wpływu. Potrzebujemy zrozumienia i wsparcia, a nie obelg, żartów, plotek i innych przykrych rzeczy. Jak już wspominałam wcześniej, nie każdy jest szczęściarzem. Ciesz się tym, co masz, ale nie rób przykrości innym z powodu tego, że nie mają tego samego co Ty.

„Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych. Starajmy się usłyszeć to wołanie. Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki” – Jan Paweł II

16 listopada pamiętajmy o tolerancji, pamiętajmy o innych, o zagranicznych kolegach/koleżankach, o niepełnosprawnych, o biednych, cierpiących i tych trochę bardziej samotnych. Postarajmy się postawić na ich miejscu i choć odrobinę zrozumieć, wykażmy się empatią. NIKT nie jest gorszy, wszyscy jesteśmy RÓWNI bez względu na to skąd jesteśmy, jacy jesteśmy i co mamy. Życie prowadzi każdego z nas inną drogą, ale nie powoduje, że jesteśmy inni, bo ciągle jesteśmy tacy sami.

„Możemy szanować człowieka, dlatego, że jest od nas odmienny, i możemy go rozumieć, ponieważ jest nam równy” – Karel Capek

20161026_143015

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s