„O niepodległości słów kilka” – Klaudia Ciepielak-Kantorowicz

Narodowy Dzień Niepodległości, który w Polsce przypada na 11 listopada, stanowi jedno z najważniejszych i zarazem przełomowych, a w moim przekonaniu również najradośniejszych świąt narodowych. Polska, nasza Ojczyzna obchodzi dziś 98. rocznicę odzyskania niepodległości.

 

„Walka jest wychowawczynią wolności” – Fryderyk Nietzche

11 listopada 1918 roku to data, którą powinien znać każdy Polak bez wyjątku! Jest ona niezwykle istotna, śmiało można rzec, że fundamentalna w dziejach Polski, gdyż upamiętnia odzyskanie tak cennej niepodległości i wolności, którą nasz kraj utracił na 123 lata. Czym jest owa niepodległość i dlaczego jest tak ważna? Otóż. Niepodległość jak podaje definicja Słownika Języka Polskiego oznacza niezależność państwa w decydowaniu o sprawach wewnętrznych i stosunkach zewnętrznych oraz suwerenność[1].

„Przystoi walczyć w obronie praw, wolności, ojczyzny” – Cyceron

20161111_150157

Polska była pod zaborami od 1795 do 1918 roku. Tym samym od 1795 roku nie było jej już na mapie świata, a to za sprawą Prus, Austrii oraz Rosji, które dokonały trzeciego rozbioru naszego państwa. Trzeba wiedzieć i mieć na uwadze fakt, iż odzyskiwanie przez naszą Ojczyznę niepodległości było sukcesywnym procesem. Nie otrzymaliśmy tej upragnionej wolności nagle czy przez przypadek. Walczyliśmy (my jako naród) a wówczas mężnie walczyli nasi Rodacy, aby być państwem niezależnym, niepodległym. Po tak wielu latach walk, cierpienia, zniewolenia w końcu się udało. Możecie zastanawiać się, dlaczego akurat 11 listopada jest oficjalną datą odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku zakończyła się bowiem I wojna światowa na froncie zachodnim (zawarcie rozejmu w Compiegne) i tym samym oznaczało to definitywną klęskę narodu niemieckiego. Rada Regencyjna powierzyła władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu (Naczelny Dowódca Wojsk Polskich). Właśnie 11 listopada 1918 roku, wojsko niemieckie wycofało się z terytorium Polski a Józef Piłsudski mógł rozpocząć tworzenie nowego niepodległego państwa. Od tego momentu zaczął się nowy rozdział Polski.

„Dążenie do wolności jest wielką siłą człowieka” – Antoni Kepiński

Święto Niepodległości powinno być więc dniem radosnym, entuzjastycznym, a jednocześnie należy w tej euforii pamiętać o pokorze i szacunku względem innych narodowości, ras, ludzi, państw. My, jako obywatele powinniśmy dbać o nasz kraj, o wspólne dobro. Mamy to szczęście, że żyjemy w wolnym i suwerennym państwie, dlatego musimy pamiętać, aby to doceniać na każdym kroku.


Źródło: [1] Oficjalna strona internetowa Słownik Języka Polskiego, http://sjp.pl/niepodleg%C5%82o%C5%9B%C4%87, dostęp: 10.11.2016.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s