Romans, czy kryminał? Co czytają Polacy? – Mariola Mazur

Powiedz mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś – głosi jedno z powiedzeń. Gdyby faktycznie kierować się nim w życiu, okazałoby się, że nasze społeczeństwo jest społeczeństwem… kryminalistów. Według statystyk, to właśnie po ten gatunek najchętniej sięgają obecnie polscy czytelnicy. Zastanawia mnie czy znudziły nam się historie z love story w tle, czy zwyczajnie autorzy kryminałów potrafią lepiej dotrzeć do wyobraźni współczesnego czytelnika?

pb120820_fotor

Według niezależnie przeprowadzonych badań, od kilku lat zainteresowanie powieściami kryminalnymi sukcesywnie wzrasta. Ten rodzaj literatury wymaga od czytelnika odrobiny wysiłku umysłowego i zaangażowania. Jednak to właśnie dzięki tym aspektom chętniej decydujemy się na taką lekturę. Blisko 60% odbiorców chce odkrywać ciemną stronę świata. Zapewne w każdym z nas tkwi chęć rozwiązania zagadki, jaką przygotował autor. Podążając podanymi tropami czytelnik stara się odkryć, kto stoi za dokonaną zbrodnią jeszcze przed faktycznym zakończeniem książki. Sporą uwagę w tego rodzaju literaturze poświęca się oddaniu odpowiedniego klimatu, który potęguje tajemnicę, a w czytelnikach dodatkowo wzbudza ciekawość i dreszcz emocji. Udowodniono również, że wbrew, pozorom, kryminały zmniejszają poziom stresu u społeczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ podczas lektury, tak bardzo skupiamy się na literackiej fikcji, że odsuwamy od siebie problemy dotyczące bezpośrednio nas samych. I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu równie sporym powodzeniem cieszyły się niewymagające romanse. Te drugie jednakże nadal mają porównywalne grono odbiorców. Wciąż marzy nam się wielka, namiętna miłość. Taka, która przetrwa wszystko – bez względu na przeciwności losu. Niestety w życiu codziennym coraz więcej ludzi skarży się na samotność, która im doskwiera i przyjaciół czy też bratniej duszy poszukują właśnie na kartach książek. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się literatura faktu. Wiedzeni ciekawością chcemy żyć życiem innych. Można zauważyć, że coraz popularniejsze stają się także zupełnie odrealnione historie. Fantastyka cieszy się największym powodzeniem zwłaszcza wśród młodych czytelników. Dla porównania w zeszłym roku najlepiej sprzedającą się książką był „Grey. Pięćdziesiąt twarzy oczami Christiana” , ale już druga i trzecia pozycja należały do gatunku kryminałów i były to „Dziewczyna z pociągu” oraz książki  Camilii Lackberg.

 

image
Dane statystyczne

Spory wpływ na wybór odpowiedniej książki mają rekomendacje w telewizji lub Internecie, a także… nazwisko autora. Pozycje osób znanych z mediów sprzedają się znacznie lepiej niż książki osób, których wizerunku nie znamy. Tradycyjne księgarnie ustępują miejsca tym internetowym. To właśnie w sieci najchętniej dokonujemy książkowych zakupów, dodatkowo uprzednio sprawdzając  opinię innych czytelników.

Reklamy

2 comments

  1. wydaje mi sie ze Polacy lubią urozmaicone tresci, od fantastyki przez historie milosne, ksiazki historyczne po kryminaly. 🙂 Dpobrze jest poznawać nowosci wydawnicze i tym samym poszerzać swoje horyzonty. ja ostatnio czytalem ‚Lato zimą i inne opowiadania” Rose Tremain, całkiem ciekawa odmiana po serii kryminałów, jaką czytalem przez kilka poprzednich miesięcy. 13 opowiadań sprawia, ze cvzytelnik przenosi się w rozne epoki i razem z bohaterami przeżywa wszelkie „rozkminy życiowe” – trudne decyzje, sytuacje, romanse, dramaty. Jednoczesnie zaznaczam, ze nie jest to literatura „typowo kobieca” 🙂

    Polubienie

  2. ja czytam wszystko, co mi wpadnie w ręce w bibliotece, kryminały rzeczywiscie lubie i na przykład najnowsza ksiązka, jaką przeczytalam, to „istota zła” wydana wlasnie przez W.A.B., moje ulubione wydawnictwo 🙂 „Istota zla” to duuża ksiązka, która wymaga od czytelnika zaangażowania w fabułę. Poza tym napięcie jest odczuwalne niemal do ostatniej strony i to mnie zachwyciło w książce Luca d’Andrei!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s