POP-ART – Genialny artysta Andy Warhol – Aleksandra Mitura

 

Zapewne wielu z was słyszało o Pop Arcie chociażby ze szkoły – lekcji plastyki czy wiedzy o kulturze ze szkoły. Dzisiaj przybliże Wam sylwetkę jednego z głównych przedstawicieli tego kierunku.

1969aa4ba6f10c2c92b11c80fec0a51f.jpg

Andy Warhol, a może raczej Andrew Warhola (bo tak nazywał się naprawdę) był synem słowackich imigrantów z klasy roboczej. Urodził się 6 sierpnia 1928 w Pittsburghu w USA. Często podawał błędne daty urodzenia, żeby się odmłodzić.  Już od małego przejawiał zdolności artystyczne, które odziedziczył po matce. Dzieła tworzył techniką serigrafii, czyli formą druku. Prezentowały one produkty konsumpcyjne , przykładem są takie obrazy jak : „Campbell” czy „Coca-Cola”. Chciał tym podkreślić styl bycia ówczesnych amerykanów. Sam kiedyś powiedział „Kupować to bardziej amerykańskie niż myśleć, a ja jestem tak amerykański jak każdy”. Malował również portrety największych gwiazd świata rozrywki. Niemożliwym jest aby ktokolwiek nie znał jego słynnego obrazu  Marilyn Monroe.

Artysta uchodził za swego rodzaju osobliwość w społeczeństwie amerykańskim. Z jednej strony samotnik, z drugiej osoba towarzyska. Był raczej spokojny i cichy, wnikliwie obserwował wszystko co się wokół niego działo. Przywarła do niego niestety dość niepochlebna opinia człowiek zgryźliwego i manipulanta. Jednak Warhol uważał się za człowieka bardzo pobożnego. Zgłaszał się na ochotnika do pomocy w schroniskach dla bezdomnych. Często bywał w kościele. Postrzegał się jednak za człowieka nieakceptowalnego przez religie z powodu swojego homoseksualizmu. Były to czasy w których homoseksualizm był dopuszczalny w Ameryce, dlatego gazety często pomijały ten fakt.

Zmarł 22 lutego 1987 roku w wieku 58 lat w Nowym Jorku z powodu arytmii serca po operacji pęcherzyka żółciowego. Bał się i unikał jak mógł szpitali oraz wszelkich wizyt lekarskich.

Jak widać Andy Warhol był niesamowicie ciekawą osobą. Cieszę się że mogłam wam chociaż nieco przybliżyć jego historię.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s