Współczesna sztuka użytkowa – Mariola Mazur

  Za umowny początek  sztuki współczesnej  uznaje się połowę XX wieku, czyli okres po  zakończeniu II wojny  światowej.  Wszelkie bariery dla twórców tego okresu zostają mocno przesunięte, a nowatorskie rozwiązania wypychają stare utarte kanony. Brak  ograniczeń estetycznych i chęć manifestowania swoich poglądów sprawiają , że sztuka wychodzi poza granice. Powstają pierwsze  instalacje , a coraz częściej organizowane są  happeningi i performance ideologiczne. Twórcy zaczynają bawić się techniką, a ta staje się z  czasem formą stosowaną powszechnie . Czym jest więc współczesna sztuka użytkowa?

Sztuka dla sztuki przekształciła się w sztukę dla człowieka. Ruszyła ręczna produkcja przedmiotów charakteryzujących się oryginalnym i zwracającym uwagę designem , a jednocześnie takich , które można wykorzystać do konkretnych zadań. O zainteresowaniu daną rzeczą prócz wartości artystycznych zaczął także , a może przede wszystkim decydować jej aspekt praktyczny.

fot-giuseppe-canevese-ft-mark-moskovitz

fot. Guseppe Canevese / fot. Mark Moskovitz

Sztuka użytkowa zmieniała się  na przestrzeni ostatnich lat.  Wpływ na jej rozwój miało zwiększenie świadomości konsumenta, a także aktualne dla danego okresu wydarzenia. Lata 60. zapoczątkowały styl nazwany z czasem antydesignem podczas którego twórcy skłonili się na nowo ku radykalnemu wzornictwu  przy jednoczesnym rozpoczęciu eksperymentów z tworzeniem instalacji i organizowaniem happeningów. Następnie nastały czasy produkcji masowej : pop-design . Głównym celem artystów tamtego okresu była prowokacja. W procesie twórczym korzystali z surowców tanich i ogólnie dostępnych. Nierzadko były to produkty jednorazowego użytku. Jednocześnie działała grupa minimalistów , która  zdecydowała się na krok w drugą stronę. Sięgnęli oni po wyselekcjonowane , drogie i dobre jakościowo materiały tworząc dostępne tylko  dla nielicznych , utrzymane w ascetycznym klimacie projekty. Także w późniejszym czasie  podobne uproszczone  formy i naturalne materiały, które  stały się charakterystycznym elementem stylu zwanego skandynawskim zyskały niesłabnącą do do tej pory  popularność.

resize

 

fot. www.domoplus.pl

W dzisiejszych czasach sztuka jest dla zdecydowanej większości sposobem na… biznes. Ta forma przekazu staje się coraz bardziej zapatrzona w siebie. Twórcy z góry zakładają powodzenie na rynku oferowanych przez siebie usług i przedmiotów.  Przerażający okazuje się fakt, że prawdziwe , warte uwagi dzieła mogą nie mieć wystarczającej siły przebicia i być może nigdy nie wyjdą ze swojego niszowego środowiska na światło dzienne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s