Recenzja filmu „Pora umierać”

„Oto już jesień i pora umierać, pożółkłe liście wiatr strąca i miecie (…)”.W. Szekspir

26612_4.jpg
Pora umierac – film fab. 2007 r. rezyser – Dorota Kedzierzawska na zdj. Danuta Szaflarska (źródło:http://www.canalplus.pl/film-pora-umierac_26612

„Pora umierać” to monodramat napisany i wyreżyserowany przez Dorotę Kędzierzawską specjalnie dla Danuty Szaflarskiej, która w pełnej krasie i z nutką brawury dała popis swoich aktorskich umiejętności, wcielając się w rolę właścicielki niegdyś pięknej willi. Aktorka wówczas była 92-letnią damą! 13.09.07r. miała miejsce premiera filmu w Polsce. W produkcji wystąpił m.in.: Krzysztof Globisz.

„Pora umierać” to utrzymana w ryzach nostalgii i melancholii powieść o czymś, co dotyczy każdego z nas- przemijanie, ciągły upływ czasu, a w konsekwencji starość z całym jej asortymentem. Akcja filmu nie jest zawrotna, w istocie niewiele się dzieje, aczkolwiek kwintesencją całości są dialogi, nastroje i konkretne przesłanie. Obraz jest monologiem jednego aktora, a Szaflarska w mojej opinii sprawdziła się doskonale.

Sędziwa pani Aniela mieszka wraz z ukochaną suczką Filą w zniszczonej, przedwojennej willi pod Warszawą. Gdy po latach pozbywa się ostatniego lokatora, czuje ulgę. Bycie panią domu przyniosło jednak wielkie rozczarowanie, bowiem nic nie układa się tak jak powinno.

Familia nie chce zamieszkać w rodzinnym domu. Mało tego, staruszkę nachodzi pozbawiony skrupułów sąsiad, który marzy o odkupieniu atrakcyjnej działki. Kobieta za żadną cenę nie chce sprzedać posesji, gdyż z tym miejscem wiąże najpiękniejsze wspomnienia z młodości.

Punktem kulminacyjnym jest scena, w której kobieta odkrywa, że jej syn potajemnie spekuluje z sąsiadem o sprzedaży majątku. Wtedy dochodzi do wniosku, że „pora umierać”. Zakłada czarną suknię, zapala świecę, bierze różaniec i kładzie się na łożu czekając na śmierć.

Aniela nie da sobie „w kaszę dmuchać” i wie, że musi zrobić wszystko, aby zawalczyć o to, co jest dla niej najcenniejsze. Jak potoczą się losy starszej pani i jej domu? Nie zdradzę, bo warto obejrzeć!

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s