W kierunku ukochanych Tatr

 Każdy z Nas ma swoje miejsce na Ziemi, które jest mu szczególnie bliskie, do którego zawsze wraca. Dla jednych będzie to dom rodzinny, dla innych tropiki, zagraniczne miejsca a dla następnych polskie miejsca  ,,cuda”- jakim są np. Tatry.

 

tatryyyy

Widok na Tatry z Morskiego Oka

Tatry są najwyżej położonym pasmem w łańcuchu Karpat. Skąd wzięła się owa nazwa? Tutaj postanowiłam zacytować fragment z Wikipedii : ,,W 1790 r. Baltazar Hacquet zapisał, że Słowianie nazywają te góry Tatari lub Tatri, ponieważ przedtem przebywały tam tatarskie hordy. Według prof. Rozwadowskiego etymologię nazwy Tatry (staropol. Tartry) należy łączyć z francuską (celtycką]) nazwą tertre oznaczającą wzgórze. Zgodnie z tym Tatry oznaczałyby pierwotnie wzgórza. Za takim zestawieniem wyrazów „Tertre – to są Tatry” pisał również Norwid. Niektórzy autorzy sugerują również pochodzenie dackie lub trackie. Jeszcze na początku XIX wieku Tatry Wysokie nazywane były Karpakiem (najwyższa góra, okryta śniegiem), z dacko-iliryskiego karpe oznaczającego skałę, w języku staropolskim zachowanych w formie z karp- np. „przemierzał góry ostre i karpętne”, lub s(z)karpa – stromizna górska.

W XIII- i XIV-wiecznych oficjalnych dokumentach węgierskich Karpaty, a raczej Tatry pojawiają się pod nazwą Thorchal bądź Tarczal lub rzadziej jako Schneegebürg, Montes Nivium ”.

Pierwszy raz odwiedziłam Tatry 5 lat temu i był to wypad rodzinny (z 3-miesięcznym maluchem). Nie było mowy o zdobywaniu szczytów, niemniej jednak sam widok zauroczył mnie od razu. Pokochałam Zakopane oraz góry całą sobą. Od tamtego czasu wybieram się tam  co roku.  Swój pierwszy wypad w wyższe partie zanotowałam w ubiegłym roku. Celem było dojście do Czarnego Stawu pod Rysami. Z racji tego, iż mam problemy z kręgosłupem i stawami, był to dla mnie niesamowity wyczyn. Nacierpiałam się, ale było warto.

Czarny Staw pod Rysami położony jest na wys. 1583 n.p.m. co daje Nam 188 m. przewyższenia nad Morskim Okiem. Trasa od Morskiego jest z pozoru łatwa, aczkolwiek przewyższenia oraz nawał turystów robi swoje. Trzeba uważać przy omijaniu, wyprzedzaniu. Kamienie w niektórych miejscach są tak ,,starte”, że wystarczy źle postawić nogę i nieszczęście gotowe. Sama podróż do mojego celu trwała ponad pół godziny. Widoki po wejściu zapierają dech w piersiach. Czarny Staw pod Rysami ma jednak swoją specyficzność – panuje tam zimno, niezależnie od pory roku. Niemniej jednak odpoczynek w takim miejscu zapewni Nam wiele pięknych wspomnień.

 

tatry1

Ludzie wędrujący przez Morskie Oko

 

t

Tatry po stronie słowackiej

 

 

tttttttttttt

trrr

Wodogrzmoty Mickiewicza

tatry6

Mnich

tatry7

Widok na Morskie Oko i Tatry latem

 

tatry8tatry9

Czarnostawiańska Siklawa

 

tatry11

W drodze na Czarny Staw pod Rysami

tatry12

Widok na Morskie Oko z trasy nad Staw

tatry13

Czarny Staw pod Rysami

tatry14

Widok na Rysy

tatry15

Morskie Oko widziane z Czarnego Stawu

 

 

 

Ten rok zaowocował podróżą na Rusinową Polanę oraz Gęsią Szyję. Rusinowa Polana położona jest na wys.1180-1300 n.p.m. Można z niej udać się w kierunku Gęsiej Szyi (1489 n.p.m.) a stamtąd do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Krajobraz malujący się z Rusinowej Polany jest bajeczny. Człowiek siadając tam na chwilę przenosi się w magiczny czas, gdzie podziwiając szczyty pojmuje ,,wielkość” gór. Możemy odpocząć, nacieszyć się pięknem natury. Wyruszając w drogę ku Gęsiej Szyi można spotkać stada owiec, które bacznie obserwują otoczenie. Są przyzwyczajone do obecności człowieka. Wędrując kamienistą ścieżką, mamy do pokonania dość ciężki kawałek trasy zanim dojdziemy do Gęsiej. Zbliżając się do owej góry dostrzegamy panoramę Tatr Bielskich i Wysokich. Człowiek pragnie jeszcze więcej i więcej. Wchodząc na szczyt Gęsiej Szyi i patrząc w dół, można już wyczuć obawy, niesamowity przypływ adrenaliny. Powiem szczerze, że mimo moich ,,niedomagań” cały czas marzę o podróżach w coraz wyższe tereny. Z całego serca podziwiam ludzi, którzy wędrują po górach, ryzykując przy tym swoje życie, zdrowie.

Turystyka na terenie tego pasma górskiego z roku na rok staje się coraz większa. Przybywa miłośników spacerów w ciszy, po niezbyt trudnych terenach, a także tych, którzy kochają ryzyko, wysokość, ale mają też szacunek do gór. Oczywiście można spotkać ,,śmiałków” spacerujących w wyższe partie Tatr w sandałkach, adidaskach czy innym nieprzystosowanym do tego obuwiu. Jednak zawsze trzeba mieć na uwadze, iż góry są nad Nami potęgą, że wymagają szacunku i pokory. Kiedy wybieramy się w pasma górskie nigdy nie bądźmy zbyt pewni siebie, gdyż nawet najlepsi umierają spełniając się w swojej pasji.

I pamiętajcie- człowiek w zetknięciu z naturą staje się ,,maluczkim”.

 

 

Joanna Szac

 

P.S. Pochwalcie się swoimi przygodami z Waszymi miejscami ,,cudami” 🙂

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s