Witamina C w kosmetykach

Nosi miano królowej. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. A w ostatnim czasie  jest też jedną z najchętniej   wykorzystywanych witamin w kosmetyce. Witamina C, bo  o niej mowa  dzięki swoim właściwościom wzbudza  spore  zainteresowanie. Początkowo skupiono się wyłącznie na jej oddziaływaniu na komórki odpornościowe, które szybciej i skuteczniej namnażają się pod jej wpływem . Dopiero z czasem zaczęto odkrywać jej zbawienne działanie dzięki któremu na dłużej zachować możemy piękny i młody wygląd.

Bank obrazów: https://pixabay.com/
Bank obrazów: https://pixabay.com/

Witamina C:

… a kolagen.

Witamina C jest niezastępionym  elementem procesu tworzenia kolagenu , który odpowiada za elastyczność skóry. Im jej więcej w naszym organiźmie tym szybciej i skuteczniej wytwarzane są te białka tkanki łącznej. Ich miejscowy niedobór objawia się na skórze pod postacią…zmarszczek.

…a kwas hialuronowy.

Każdy z reklam lub prasy kojarzy pewnie właściwości kwasu hialuronowego. To związek który wiąże wodę w skórze właściwej . W przypadku młodych cer odpowiada za sprężystość , jednak z wiekiem jego ilość nieuchronnie maleje. Pomocna w procesie jego syntezy jest również witamina C.

…a melanina.

Witamina C hamuję produkcję melaniny , a tym samym rozjaśnia skórę i wpływa na niwelowanie  przebarwień. Wspomaga także ochronę UV. Niestety jej ilość  pod wpływem promieni słonecznych maleje.

…a problemy skórne.

Ze względu na redukowanie ilości łoju kosmetyki z witaminą C polecane są również do cer problematycznych. Wyciszeniu pod jej wpływem ulegają zmiany ropne lub te powstałe w wyniku rogowacenia mieszkowego.

    Najskuteczniejsze w kosmetykach przeciwstarzeniowych jest połączenie Witaminy C, E i kwasu ferulowego. Optymalne   stężenie dla  wit. C  to 15%,  (witamina E) 1%, kwas ferulowy 0,5%. Niestety witamina ta  w najczystszej postaci ( kwas L-askorbinowy- Ascorbic Acid ) jest bardzo niestabilna : wrażliwa na światło i temperaturę.  Często łączona jest więc ze substancjami stabilizującymi ją. Należą do nich między innymi polifenole czy zielona herbata. Witamina C dostarczana z pożywieniem wystarcza praktycznie wyłącznie na potrzeby narządów wewnętrznych. Najbardziej efektowne jest więc połączenie suplementacji z kosmetykami zawierającymi tą witamine.

 

Mariola  Mazur

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s