,,PIELĘGNACJA KWIATÓW CIĘTYCH “

                                       
kwiaty

     Dziś opowiem Wam co nieco o pielęgnacji kwiatów ciętych.

Dostajecie bukiet z pięknych kwiatów lub po prostu goździka, róże, tulipana.

Zapewne większość z Was, „wrzuca” rośliny do wazonu, nie zastanawiając się, czy woda ma odpowiednią temperaturę, jaką dodać odżywkę, gdzie postawić kwiaty by miały dobrze i prawidłowo się rozwijały. Chociaż powiem Wam, że to i tak dobrze, jeżeli bukiet znajdzie się w wodzie zaraz po otrzymaniu czy też po powrocie do domu. Znam osoby, które bestialsko rzucają kwiaty na biurko, krzesło czy inne meble znajdujące się w pobliżu. Przyznam się, że odkąd zajmuję się kwiatami zawodowo, strasznie mnie to irytuje. Nie raz, nie dwa zbierałam kwiaty z przedziwnych miejsc zapewniając im to, co lubią najbardziej – wodę, odżywkę oraz słońce.

 

   W tym artykule niosę pomoc wszystkim, którzy o kwiatach wiedzą tylko tyle, że są ładne, pachną i kupuje się je w kwiaciarni. Chociaż to ostatnie nie jest tak oczywiste jak mogłoby się wydawać, ale to temat na osobny artykuł. Chciałam przedstawić Wam, kochani, kilka prostych zasad, które sprawią, że kwiaty będą dłużej cieszyć Wasze oczy .

 

 

  • CZYŚĆ ŁODYGI Z LIŚCI

 

 

   Oczywiście nie wszystkich, bo liście są ważne – dodają charakteru roślinie. Chodzi o to, by liście nie były zanurzone w wodzie. Dlaczego ? Po pierwsze wygląda to bardzo nieestetycznie, szczególnie gdy mamy szklane lub przezroczyste naczynie. Po drugie – najważniejsze – liście w wodzie gniją. Skutkuje to rozwijaniem się drobnoustrojów w wodzie, co prowadzi do skrócenia życia kwiatów. Po trzecie – zapach jest okropny, nie radzę dopuszczać do tego stanu.

 

 

  • WYMIENIAJ WODĘ W NACZYNIU

 

     

    W zasadzie, łączy się to z poprzednim punktem. Czy chciałbyś pić brudną wodę ? Z pewnością nie. Kwiaty też tego nie chcą. Dlatego należy ją wymieniać jak najczęściej – najlepiej codziennie. Mamy wtedy pewność, że nasze rośliny pobierają świeżą, czystą wodę, bez żadnych zanieczyszczeń.

 

 

  • PODETNIJ KOŃCÓWKI ŁODYG KWIATÓW

 

     Ten punkt jest bardzo ważny. Łodygi podcinamy na ukos ostrym nożykiem. Jeśli nie posiadacie w domu nożyka florystycznego – kuchenny też będzie dobry. Należy pamiętać jednak o tym, że pędów nie przycinamy na desce do krojenia, tak jak kroi się warzywa na sałatkę, tylko w powietrzu. Jeśli nóż będzie ostry -nie będzie z tym problemu.

Tak postępujemy w przypadku roślin o miękkiej łodydze. W przypadku pędów zdrewniałych, tak jak np. u lilaka, róży czy  hortensji – sekator załatwi sprawę.Staramy się także podciąć je na ukos, wtedy powierzchnia pobierania wody jest większa. Właściwie, podcinanie roślin powinno odbywać się za każdym razem, gdy wymieniamy wodę. Wiem, że wiele z Was nie ma na to czasu, czy zwyczajnie zapomina lub boi się noża (znam też i takie osobniki ) dlatego też, na początek wystarczy, że podetniecie  pędy przed pierwszym włożeniem do naczynia. Warto pamiętać o tym, że pędów zdrewniałych nie wolno miażdżyć. Gwarantuje Wam, że nie wydłuży to życia rośliny, wręcz przeciwnie. Niestety wiele osób nadal to praktykuje.

 

 

  • ZADBAJ O ODPOWIEDNIĄ TEMPERATURĘ WODY

 

 

    Odpowiednia temperatura wody dla kwiatów ciętych to ok. 40 stopni Celsjusza. Wydłuży ona życie rośliny, ponieważ ciepła woda zawiera mniej tlenu.Natomiast jeśli chodzi o temperaturę pomieszczenia – im chłodniej, tym kwiaty będą dłużej kwitły.

 

 

  • PAMIĘTAJ O ODŻYWKACH

 

 

       Jest to chyba najczęściej pomijana czynność, jeśli chodzi o pielęgnację kwiatów ciętych.

W kwiaciarniach, które oferują wysoki standard usług, bardzo często do bukietów, czy pojedynczych kwiatów dodawane są saszetki z odżywką. Ja osobiście nie znam nikogo, kto by ją użył. Odżywki są bardzo ważne, ponieważ ścięta roślina  nie ma dostępu do soli mineralnych czy innych składników odżywczych, które pobierała z gleby. Mało kto wie, że wystarczy wsypać do wody… cukier. Tak, nie pomyliłam się, dobrze przeczytaliście 🙂 Cukier kuchenny. Ma go każdy.

Łyżeczka, dwie, nie więcej 🙂 Trzeba pamiętać o dobrym wymieszaniu go z wodą.

 

     Mam nadzieję, że dzięki tym kilku prostym radom Wasze bukiety czy inne ozdoby z kwiatów ciętych, będą długo ozdabiały pokoje, wypełniały dom zapachem i cieszyły Wasze oczy .

                                    

                                                                                                                   Jola  Malaga

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s