,,Jedziemy nad morze !”

  Za oknem zimno, słońce czasem leniwie ,,dotknie” swoimi promykami Ziemi. Brakuje nam chęci do czegokolwiek i marzymy tylko o tym, aby w końcu zrobiło się ciepło. Kto nie chciałby teraz wygrzewać się na plaży, gdzie słońca i ciepełka pod dostatkiem? Dzisiaj spróbuję przywołać dla Was odrobinę lata, ciepła, wakacji. Zabiorę Was nad morze!

morze                                                                             Zachód słońca widoczny z promenady

 

           Nic nie cieszy tak, jak udane podróże, najlepiej w ukochane miejsca. Mimo, że ja kocham bardziej góry, to jednak gdzieś w zakamarkach mojej duszy, znajdzie się miejsce również dla morza. Nasz Bałtyk ma w swojej ,,ofercie” wiele wspaniałych kurortów, gdzie możemy odpocząć, zrelaksować się, spędzić wspaniałe chwile z rodziną czy znajomymi. Jednym z nich jest Ustka. Jest to malownicza miejscowość portowa, a także uzdrowiskowa, położona na Wybrzeżu Słowińskim. Ma bogatą historię- od 1329 do 1342 r. Ustka oraz Słupsk ( ustczanie byli poddanymi Słupska) były w posiadaniu przez zakon krzyżacki i mogłaby przejść w stałe,a to za sprawą księcia Bogusława V. Ów książe nie był w stanie spłacić długu, jednakże z pomocą przyszło społeczeństwo, które wpłaciło należytą sumę, przyczyniając się do wykupienia z rąk Krzyżaków. W 1626 r. do Ustki docierają wojska szwedzkie rozpoczynając wojnę trzydziestoletnią. Wtedy ta miejscowość przeżyła klęskę nie tylko ludnościową, ale i ekonomiczną. Kolejne okresy są dość ciężkie dla miasta- wojna wywołana przez Napoleona czy też II wojna światowa spowodowały napływ wielu uchodźców, braki w żywności, straty w prawowitym społeczeństwie. Planowano rozbudowę portu, jednak sytuacja zmusiła władze do zaprzestania tego planu ( o tych działaniach świadczy trzecie molo). W marcu 1945 r. Ustka w końcu uwolniła się spod wojsk niemieckich. Obecnie do 4 lat Ustka posiada nad kanałem obrotową kładkę. Do głównych zabytków miasta należą:

  • Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja
  • Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela
  • domki rybackie i kamieniczki z XIX/XX w.
  • latarnia morska
  • zakład Przyrodoleczniczy
  • promenada

morze2

                                                                                                       port

morze3

                                                         widok ze statku na port i słynną latarnię

 

     Swoją wyjątkowość Ustka zawdzięcza właśnie wielu zabytkom,pomnikom, a także usposobieniu mieszkańców. Będąc tam z mężem pierwszy raz – zgubiliśmy się. Byłam bardzo zdziwiona kiedy starsza Pani sama do Nas podeszła i zapytała czy może nam pomóc. W moim województwie bardzo ciężko o takie zachowanie, dlatego byłam pod wielkim wrażeniem. I właściwie gdzie bym nie poszła, a miała jakiekolwiek problemy( a takich parę się zdarzyło) zawsze znalazł się ktoś, kto przychodził z pomocą. I powiem Wam szczerze, że gdyby wszędzie Nasze społeczeństwo to praktykowało, to ewidentnie żyłoby się lepiej. Oprócz niezliczonych budek z niezdrową żywnością znajdziemy też bardzo dobre lokale, gdzie serwują świetne dania. Promenada wieczorem tętni swoim życiem- pełno tam młodych talentów, nie brakuje klimatycznych dancingów czy puszczania lampionów. Za dnia ,,głośność” w głównym punkcie plaży jest męcząca, tak wieczorem spacer jest lekarstwem dla duszy.

 

morze4

                                                                ,,chluba” portu- statek Dragon

Jakie są Wasze ulubione miejsca nad morzem? Kto wie, może w tym roku gdzieś, niewiadomo gdzie, nasze spojrzenia pośród turystów się spotkają?

                                                                 Joanna Szac

morze5

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s