„Liverpool – miasto Beatlesów i Titanica”

„Liverpool – miasto Beatlesów i Titanica”

Liverpool to angielskie miasto portowe, znajdujące się ok. 350 km na północny zachód od Londynu. Malowniczo położone nad ujściem rzeki Mersey, liczy sobie około 500 tysięcy mieszkańców. Jego historia sięga VI wieku, choć oficjalnie powstało w 1207 roku. Wówczas  panujący w Anglii król – Jan,  otworzył pierwszy w Liverpoolu port. W kolejnych wiekach to właśnie porty odgrywały w Liverpoolu bardzo istotną rolę. Dzięki nim silnie rozwijała się gospodarka i handel.

Działalność Liverpoolu jako miasta portowego przyniosło mu także złą sławę – był to największy punkt przeładunku niewolników. I choć od tamtych czasów minęły długie lata, dziś także możemy dostrzec, że to miasto jest silnie związane z morzem. Kiedy zapytamy mieszkańców owej miejscowości (albo wujka Google), co warto zwiedzić w Liverpoolu, bez wątpienia wskażą nam Merseyside Maritime Museum. Jest to muzeum, w którym można zobaczyć i w pewnym sensie „poczuć”, jak niegdyś żyło się w Liverpoolu – stoczniami i morzem. Chodząc po kolejnych wystawach, przenikniemy do dawnych czasów. Większość ekspozycji w muzeum obejrzymy bezpłatnie (wstęp do samego muzeum jest bezpłatny, a zwiedzanie zakończone jest sklepikiem z pamiątkami. Największą atrakcją jest wystawa dotycząca Titanica. Co ma wspólnego Titanic z Liverpoolem? To właśnie w Liverpoolu znajdował się port macierzysty, (czyli miejsce stałego postoju statku) dla największego wówczas statku pasażerskiego. Głośna katastrofa statku, określanego mianem niezatapialnego, nie pozwoliła mu jednak „wrócić do domu”. Titanic zabrał ze sobą na dno wiele liverpoolskich dusz, o czym pamiętają nie tylko najstarsi mieszkańcy miasta. Zarówno wystawa dotycząca Titanica, jak i całe muzeum oceniane jest w różnych portalach turystycznych bardzo wysoko i uznawane za punkt obowiązkowy wycieczek.

Drugą rzeczą, której nie można darować sobie podczas wizyty w Liverpoolu jest muzeum Beatlesów. Nawet, jeśli ktoś nie jest fanem tego typu muzyki, warto, by zajrzał do tego miejsca bo jest tam zgromadzony spory kawałek dziejów. Zwiedzanie prowadzi przez całą historię zespołu, od początku do końca. W muzeum można obejrzeć oryginalne instrumenty muzyków, płyty i inne ciekawe należące do nich przedmioty. Znajdziemy tam również słynną żółtą łódź podwodną. Zwiedzanie trwa około trzech godzin i jest zwieńczone oczywiście sklepikiem z pamiątkami, gdzie możemy nabyć różnego rodzaju gadżety, począwszy od wlepek z logo zespołu, skończywszy na różnych gratkach dla prawdziwych fanów Beatlesów. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje niecałe 15 funtów, więc nie należy do najtańszych, ale myślę, że za to warto zapłacić. Nie polecam natomiast przeliczania ceny biletu na złotówki 😉 Ci, którzy po odwiedzeniu muzeum nie czują się w pełni usatysfakcjonowani, mogą wybrać się na wycieczkę po Liverpoolu „śladami Beatlesów”. Wycieczki takie są bardzo popularne i często organizowane.

Meryside Maritime Museum i muzeum Beatlesów znajdują się obok siebie. Oba są zlokalizowane w Albert Dock. Albert Dock – to kompleks doków, zaprojektowany przez Jesse Hartleya i Philipa Hardwicka. Został otwarty w 1846 roku i obecnie znajdują się w nim dwa wyżej wspomniane muzea, galeria sztuki Tate Liverpool oraz  International Slavery Museum.

Miejsc do odwiedzenia w Liverpoolu jest całkiem sporo, bowiem to miasto to nie tylko Titanic i Beatlesi. Warta uwagi na pewno jest katedra anglikańska w Liverpoolu czy Pier Head – przystań w centrum miasta, która składa się z trzech budynków The Tree Graces, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W Liverpoolu znajdują się również stadiony piłkarskie drużyn F.C. Liverpool i F.C. Everton.

Na zwiedzanie Liverpoolu na pewno trzeba poświęcić kilka dni, bo jest to piękne miasto, z dużą ilością zabytków i interesujących miejsc. Jeśli natomiast czas Ci nie pozwala lub jesteś tam tylko przejazdem, koniecznie odwiedź Albert Dock, aby chociaż częściowo poczuć klimat tego miasta.

1

Pier head

2 3

Makieta Titanica

Ania Heben


[1][2][3][4]

Źrodła:

4 comments

  1. Interesujący artykuł 🙂 Trochę historii, nieco ciekawostek, garść przydatnych informacji i piękne fotografie 🙂 Pozdrowienia

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s