,,PIELĘGNACJA KWIATÓW DONICZKOWYCH”

                                 ,,PIELĘGNACJA KWIATÓW DONICZKOWYCH”

 

         W poprzednim artykule z serii florystycznej przedstawiłam Wam kochani  kilka rad, które pomogą Wam w wydłużeniu życia kwiatów ciętych.Dziś chciałam podzielić się z Wami swoją wiedzą na temat kwiatów doniczkowych.
kwiat

         Długo zastanawiałam się w jaki sposób ugryźć ten temat. Jest tyle odmian roślin, które możemy hodować w doniczkach. Każda z nich ma inne wymagania dotyczące nasłonecznienia, wilgotności podłoża, nawożenia, itp. Dlatego też stwierdziłam, że krótko i na temat podzielę się z Wami najważniejszymi, ale niestety, ogólnymi poradami. Wskazówki dotyczące poszczególnych odmian roślin doniczkowych będą pojawiały się z czasem. Założę się, że większość z Was, kupując roślinę doniczkową stawia ją w kącie, od czasu do czasu podlewa, nie zmienia gleby, doniczki. Jest to niestety, bardzo niewłaściwe. Co prawda, w ciągu pierwszych tygodni  musimy pozwolić naszej roślinie ,,zaaklimatyzować” się, lecz zaraz po tym – roślinę należy przesadzić do nowej doniczki (z odpływem ! czyt. z dziurkami na dnie ). Ważne jest użycie podłoża na bazie gleby-  lepiej trzyma wilgoć. Pamiętajcie też o podstawce. Dzięki niej, woda, która nie została pobrana przez korzenie, będzie mogła spłynąć. Zapobiega to gniciu korzeni. Wodę ze spodka należy wylać, nie powinno się jej zostawiać.

 

Najważniejszy jest wybór miejsca

Kupując roślinę doniczkową musicie mieć świadomość tego, że nie jest to na dzień, dwa.

Należy zapytać florysty, który kwiat będzie pasować do wybranego przez nas miejsca, pomieszczenia, itp.

Właściwe podlewanie

Hmm… i tu zaczyna się problem. Niektórzy zastanawiają się, co jest gorsze – zbyt obfite czy zbyt rzadkie podlewanie. Odpowiedź brzmi – zbyt rzadkie. O ile przelanie da się ,,odratować” (wystarczy nie podlewać rośliny przez 2/3 dni), o tyle wysuszenie może spowodować nawet śmierć rośliny. Aczkolwiek, roślin doniczkowych nie należy podlewać jak bądź. Trzeba się dowiedzieć, czy roślina lubi dużo wody czy mało. Jeśli roślinę, która potrzebuje dużo wody do wzrostu – przesuszymy, także możemy ją ,,stracić”. W lepszych kwiaciarniach, klienci otrzymują kartki  gdzie znajdą informację jak dbać o daną roślinę. Jednak  jeśli chcemy cieszyć się nią jak najdłużej – zapytajmy florystę, ewentualnie poszukajmy informacji w Internecie. Nie kupujcie roślin tylko dlatego, że są ładne, ponieważ może się okazać, że nie będziemy mogli zapewnić im odpowiednich warunków i szybko przestaną cieszyć oko. Jeszcze jedna ważna informacja dotycząca podlewania.

Wodę wlewamy bezpośrednio do podłoża, jej nadmiar usuwamy. Co prawda są rośliny, które stanowią wyjątek i podlewa się je w inny sposób, np. do rozety liściowej – rośliny z rodziny Ananasowate (Bromeliaceae).

 

     Nawożenie

Tu także ciężko powiedzieć cokolwiek ogólnie, ponieważ każda roślina ma inne wymagania.

Osobiście uważam, że lepiej nie nawozić – jeśli się nie wie jak, niż nawozić niewłaściwie (ale  to tylko moje osobiste zdanie, każdy może mieć inne) .

 

        Tyle mogę powiedzieć Wam o pielęgnacji roślin ogólnie, jest to tak naprawdę jedynie zarys.

Artykuły na temat pielęgnacji poszczególnych rodzin, odmian roślin doniczkowych na pewno się pojawią, ponieważ jest to temat, o którym można mówić, pisać w nieskończoność. Dajcie znać, jakie rośliny macie w domu, albo które Was interesują, podobają się Wam i chcielibyście się o nich dowiedzieć czegoś więcej.

Kto pyta nie błądzi, więc nie bójcie się. 🙂

                                                                                              Jola Malaga

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s