„Warszawa da się lubić”

Warszawa – największe polskie miasto, jednocześnie od końca XVI wieku, stolica naszej Ojczyzny. Zamieszkuje ją około 1,7 miliona mieszkańców. Jest to o milion osób więcej, niż w drugim pod względem liczby ludności mieście – Krakowie.

Historia Warszawy sięga przełomu XII/XIII wieku, lokację uzyskała ona około roku 1300, choć nie ma na to zachowanych dokumentów. Jednak wzmianki w historycznych źródłach pochodzących z XIV wieku odnotowują ją jako dosyć istotne miasto. Przeniesienie stolicy do Warszawy zapewniło jej intensywny rozwój oraz rozbudowę. Niektórzy twierdzą, że przedwojenna Warszawa była znacznie ładniejsza od Krakowa czy Pragi. Zrównana z ziemią podczas II Wojny Światowej, odbudowana w socjalistycznym stylu, nie zachwyca już tak wielu, ale ja postrzegam ją jako bardzo ładne miasto! Jest w nim bowiem mnóstwo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Wybrałam trzy, które można odwiedzić podczas krótkiej wycieczki do Warszawy.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Otwarto je w 2004 roku, czyli w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie muzeum przebiega chronologicznie, według kartek z kalendarza, opisujących kolejno każdy dzień powstania. Kartki te można ze sobą zabierać, więc wychodząc z instytucji większość osób trzyma w dłoni pokaźny pliczek. Poruszając się zgodnie z wytyczoną trasą docieramy kolejno do sal mieszczących ekspozycje tematyczne. Mniej więcej w połowie drogi można odbić do kawiarenki mieszczącej się na terenie muzeum, odpocząć na tarasie lub w środku i oczywiście coś zjeść. Na zwiedzanie warto sobie zarezerwować około 4 godzin, choć moim zdaniem można spędzić tam więcej czasu [1].

Łazienki Królewskie w Warszawie

Jest to zespół pałacowo–ogrodowy, który powstał w XVIII wieku na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Idealne miejsce na rodzinny, romantyczny lub samotny spacer. Mieszczą się tam liczne zabytki architektoniczne, które niewątpliwie warto zobaczyć, gdyż są piękne. Można wykupić bilet całodzienny lub trzydniowy, gwarantujący wejście do wszystkich obiektów lub też pojedyncze wejściówki do każdego z budynków. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepiej zwiedzić obiekty w Łazienkach dopóki studiujemy, bo wtedy zapłacimy za całodzienny karnet jedynie 3 (trzy) złote, a normalny bilet to koszt 40 złotych[2]. Istnieje również możliwość przepłynięcia się gondolką po stawie, niczym w Wenecji, ja jednak zdecydowałam się nie korzystać z tej atrakcji ;))

 

Rewelacja! Mnóstwo ciekawostek naukowych, związanych z różnymi dziedzinami wiedzy i nauki. Wszystko przedstawione jest w interesujący sposób, bez nudnych wzorów czy skomplikowanych objaśnień. Można posłuchać dźwięków religii świata przez własne łokcie, sprawdzić ile ma się wody w organizmie, obejrzeć widowisko w Teatrze Wysokich Napięć, bądź przedstawienie w Teatrze Robotycznym. Kolejnym atutem jest bardzo sympatyczna i kompetentna obsługa, która służy pomocą i radą. Jeśli poprosimy o dodatkowe wytłumaczenie danego zjawiska lub mechanizmu działania, dostaniemy profesjonalną i ciekawą odpowiedź. Oczywiście na miejscu jest sklepik z pamiątkami oraz bufet, w którym można zrobić sobie przerwę. Na tę atrakcję trzeba zarezerwować koniecznie cały dzień. Spędziłam tam ponad 6 godzin, a wielu obiektów nie udało mi się zobaczyć.

Poza tymi trzema punktami, jeśli pozwoli pogoda, warto poruszać się po Warszawie pieszo, bo można wtedy zobaczyć wiele pięknych miejsc. Polecam wejście na taras widokowy oraz spacer Krakowskim Przedmieściem i nad Wisłą.

Ania Heben

 

[1] http://www.1944.pl/odwiedz-nas.html

[2] http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s