Druk 3D

                                               ,, Druk 3D “

       Wraz ze wzrostem postępu technologicznego widzimy, jak coraz szybciej nowe technologie wkraczają w nasze życie. Pewnie każdy z nas zna sytuację sprzed kilku lat typu: “Monitory LCD? Na co mi to. Mój kineskopowy świetnie działa i nie zmienię go nigdy”. Podobna sytuacja dotyczyła również np. cyfrowych aparatów fotograficznych, płyt CD czy smartfonów. Jak wiadomo najnowsze technologie najpierw docierają do dużych przedsiębiorstw, a później użytkowników prywatnych. Obecnie technologią, która zawładnęła świat komercyjny, a wkracza do naszych domów jest druk 3D.

druk1.jpg

       Czym tak właściwie jest druk 3D? Otóż jest to metoda wytwarzania addytywnego,  polegająca na nanoszeniu kolejnych warstw materiału w celu stworzenia przestrzennej bryły, przy pomocy drukarki 3D. Przetwarza ona wygenerowaną na podstawie komputerowego modelu 3D mapę zwaną gcodem. Jest on zbiorem instrukcji dla drukarek, które sterują jej ruchami.

Gdzie mogę zastosować druk 3D?

Do czasu zakup swojej pierwszej drukarki nie miałem pojęcia, że stanie się przedmiotem używanym równie często co lodówka czy pralka. Złamana końcówka do odkurzacza? Nie chce mi się kleić, więc zrobię nową. Wieszak na ubrania, wazon, prezenty i zabawki… jedyne co nas ogranicza to własna wyobraźnia. Oczywiście internet jest przepełniony darmowymi projektami obiektów z różnych kategorii, jednak największą satysfakcję dają te stworzone przez siebie od podstaw.

Istnieje błędne przekonanie, że obsługa programów do projektowania jest trudna. Owszem,  skomplikowane geometrie i zespoły części wymagają pewnej wiedzy. Jednakże każda osoba znająca podstawy obsługi komputera i posiadająca odrobinę rozwinięty zmysł przestrzenny, jest w stanie opanować umiejętność projektowania i pracy w programie w ciągu kilku godzin na takim poziomie, by samodzielnie tworzyć funkcjonalne modele. Drukarkę 3D nazywam narzędziem przenoszenia myśli do świata fizycznego.

Być szczęśliwym użytkownikiem.

Koszt zakupu przyzwoitej domowej drukarki 3D waha się od 1000 do 3000 zł. Jak to w każdej dziedzinie bywa, im droższa, tym mniej później problemów z jakością wydruków oraz obsługą. Stawka materiału dobrej jakości do tego typu drukarek wynosi ok 200 zł za kg. Cena może wydawać się wygórowana, jednak w praktyce ta ilość jest wystarczająca na wiele wydruków. Jedyną wadą tego typu urządzeń jest czas pracy.  Czas wydruku śrubki wynosi około godziny przy czym duże elementy mogą drukować się nawet 3 dni.

druk zastosowanie.jpg

   Ze względu na obszerność tematu, artykuł ten zawiera jedynie podstawowe informacje o druku 3D przydatne dla osób nie mających z nim wcześniejszej kontaktu.

                                                                                  Andrzej Łacek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s