,, Sumliński – kim jest i o czym pisze? ”

                                        ,, Sumliński – kim jest i o czym pisze? ”

 

Czasami jest tak, że ludzie wykonują dany zawód, a dopiero konkretne dramatyczne wydarzenie, pozwala zaistnieć im w świadomości społeczeństwa. O kimś takim jak Wojciech Sumliński było cicho latami , chociaż przez cały czas robił to co robi- jest dziennikarzem śledczym. Odkrył kilka większych afer politycznych, a mimo to w większości usłyszeliśmy o nim po raz pierwszy, gdy w związku z prześladowaniami próbował ( szczęśliwie nie skutecznie) popełnić samobójstwo.

 

Sam o sobie pisze niewiele: “ dziennikarz- już prawie były, pisarz- wciąż, chyba jeszcze przyszły”. Z wykształcenia psycholog pracujący przez jakiś czas w zawodzie, a przez następnych kilkanaście lat dziennikarz, głównie śledczy. Autor reportaży emitowanych na łamach TVP poświęconych w większości zabójstwu ks. Jana Popiełuszki , a także tajnej działalności SB. Po latach wydał kilka książek poruszających te tematy i ujawniających przekręty rządzących ówcześnie partii. Przez swoje działania prześladowany politycznie i aresztowany z kilkoma zarzutami na koncie. Historię swojego zatrzymania opisał później w książce “Z mocy bezprawia” wydanej w 2011 roku. Sumliński poświęcił kilka lat swojego życia na wyciąganie na światło dzienne brudów, w których parali się znani polscy politycy oraz przedstawienie ich powiązań z mafią.

n

 

W jednej z książek “ Niebezpieczne związki Andrzeja Leppera” przedstawia historię rolnika spod Darłowa , któremu udało się  dotrzeć aż na stanowisko wicepremiera. Nie każdy wie o powiązaniach polityka z polskimi, rosyjskimi i ukraińskimi służbami specjalnymi, dzięki którym posiadał on wiedzę niedostępną zwykłemu człowiekowi. Sumliński otwarcie pisze też o  tym, że śmierć lidera Samoobrony była nieprzypadkowa i zbiegła się z serią zgonów  innych powiązanych z nim osób. Podobnie sprawa ma się z książką “ Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego “. Ile wiemy na temat człowieka, który przez kilka lat sprawował władzę w naszym kraju? Czemu nie mówi się głośno o jego powiązaniach z tajnymi służbami, tworzącymi później polską mafię? Na te pytania on, Sumliński znalazł odpowiedź. “ Oficer” to kolejna pozycja  w dorobku autora to historia opowiadająca o dramatycznych trudach przetrwania oficerów polskiego kontrwywiadu. O tym, z jakimi lękami przychodzi im się zmierzyć i jaki wpływ na ich dalsze życie ma obcowanie ze śmiercią. Podobne tematy porusza “Pogorzelisko”, opowiadające o paranoicznym świecie służb specjalnych. To nieprawdopodobne jaka ilość spisków została utajniona celem “ochrony” przeciętnego obywatela. Na światło dzienne wyszła seria publikacji dotycząca jednego z głośniejszych morderstw w naszym kraju- zabójstwa ks. Popiełuszki . Jeśli chcecie poznać, kto był zamieszany w tą dramatyczną historię oraz dlaczego miała ona w ogóle miejsce, zdecydowanie wartymi uwagi pozycjami są “ Lobotomia 3.0” oraz “ Kto naprawdę go zabił?”.

nn

 

Na dobrą sprawę wśród tytułów wydanych przez dziennikarza nie ma takiego, który by nie szokował ilością faktów nieznanych dotychczas przeciętnemu zjadaczowi chleba. Podobnie sprawa ma się z mafią  o której kulisach  tak chętnie opowiada  obecnie Jarosław  Sokołowski, znany szerszemu gronu jako MASA. Na światło dzienne wyszła cała seria książek odnosząca się kolejno do kobiet, pieniędzy  i zabójców polskiej mafii, ale wszystkie te fakty znamy tylko z punktu widzenia jej byłego członka. W “Czego nie powie MASA o polskiej mafii” stykamy się z tą samą historią, opartą jednak na zebranych przez Sumlińskiego faktach. Tak mało wiemy o łączących WSI z mafią interesach. Mówi się, że służby wojskowe mogą przed każdym otworzyć drzwi do kariery, ale ze względu na posiadane informacje kogoś innego skutecznie mogą od niej odsunąć…

 

 

Sumliński prostym i zrozumiałym językiem pisze o tym, o czym do tej pory nie mówiło się głośno. Przedstawia inną historię kształtowania się obecnej Polski w której niestety nadal istotny wpływ ( o ile nie bardziej niż kiedykolwiek) wywierają tzw. układy.

 

Mariola Mazur

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s