Emocje- skąd się biorą i jak je opanować?

 

           

Ciekawość, gniew, radość, frustracja, euforia czy zdziwienie to tylko kilka przykładów emocji, z którymi mamy do czynienia każdego dnia.  Są to jedynie nazwy pewnych stanów, dzięki którym możemy w przybliżony sposób określić to, co się z nami dzieje, ponieważ każdy odczuwa je inaczej. Osoba będąca introwertykiem radość może wykazać jedynie delikatnym uniesieniem kącików w ustach, podczas gdy osoba bardziej otwarta w chwilach szczęścia może skakać, krzyczeć i śmiać się w głos.

em

                                         źródło: http://kociswiatasd.blox.pl/html/1310721,262146,14,15.html?1,2014

 

 

Nazwy poszczególnych stanów emocjonalnych dają nam możliwość opisania tego, co czujemy innym, a przede wszystkim sobie. Naszą zdolność do odczuwania emocji opisał w swojej książce pt. ”Inteligencja emocjonalna” David Goleman. Prezentuje on wpływ różnych czynników takich jak środowisko czy wychowanie na nasze zdolności odczuwania.  Na podstawie tej oraz innych prac naukowych można zaobserwować, jak bardzo znaczącą rolę w naszym życiu odgrywają emocje. Mają one wpływ na każdą decyzję począwszy od zakupu nowego telefonu, po sytuacje zagrażające życiu. W książce Golemana przytoczone zostały również przykłady pokazujące, jak brak panowania nad tym, co odczuwają ludzie prowadzi do przemocy w rodzinie, alkoholizmu czy morderstw.

 

Piękno młodości

 

W wieku dziecięcym stany emocjonalne zmieniają się o wiele szybciej niż u osób dorosłych. Wszyscy znamy sytuację kiedy do opanowania histerycznego płaczu dziecka i  jego zmiany na radość wystarczy lizak. Młode osoby posiadają wspaniały mechanizm szybkiej zmiany swojego stanu za pomocą drobnych rzeczy. Prawdopodobnie jako dziecko również miałeś coś co momentalnie wywoływało Twój uśmiech. Może była to zabawka, smakołyk, patyk znaleziony w lesie lub wygłupy rodziców. Niestety jako dzieci nie mamy świadomości czym są nasze emocje. Tracimy zdolność do szybkiego przywołania stanów aż  w okresie dojrzewania i buntu wywołanego gwałtownymi zmianami w organizmie. Nasze życie emocjonalne to zlepek uczuć, których nie rozumiemy i zupełnie nie kontrolujemy,  ocierając się wręcz o stany depresyjne. To, w jaki sposób kształtuje się nasza inteligencja emocjonalna zależy od tego, jak zostaliśmy wychowani, a później od stopnia naszej samoświadomości.

Dzieci również posiadają o wiele wyższą zdolność do odczuwania empatii. Z wiekiem w coraz mniejszym stopniu martwimy się o innych, interesując się wyłącznie swoimi sprawami. W rezultacie prowadzi to do wielu błędów w komunikacji, co skutkuje brakiem zrozumienia. Brak zdolności do rozumienia punktu widzenia drugiej osoby jest najczęstszym powodem sporów i kłótni.  Dziecięce umysły nie są skażone stereotypami oraz nie liczą się z opinią innych, więc przyjmują świat takim jaki jest. Wraz z wiekiem stajemy się dobrze wychowanymi dorosłymi, ustawionymi przez szkołę oraz społeczeństwo, z masą opinii na każdy temat, przypinając wszystkiemu etykiety. Jest to istotnym czynnikiem wpływającym na powstawanie konfliktów.

Zaraźliwe emocje

Wszyscy znamy osoby, które można najprościej określić jako lubiane, znajdujące się zawsze w centrum uwagi i nawiązujące szybko nowe znajomości. Co wpływa na to, że część społeczeństwa są to bardzo pozytywnie odbierani przez innych ludzie, podczas gdy niektóre osoby są męczące, nudne i odrzucane? Otóż podczas rozmowy podświadomie przekazujemy innym nasze emocje. Nawet jeśli najbardziej pochmurny pesymista, gdy jego emocja jest bardzo silna spotka szczęśliwego optymistę, jest w stanie sprawić by jego radość opadła. Przykłady tego typu osób, które samym swoim jestestwem mogą sprawić, że nasz dzień będzie lepszy lub gorszy są bardzo częste. Dzieje się tak, gdy stan emocjonalny takiej osoby jest bardzo silny. Jak wiadomo nasz umysł dąży zawsze do tego co miłe i przyjemne, więc pamiętajmy : emanując szczerą radością sprawiasz, że inni będą postrzegać Cię jako osobę, z którą chętnie będą spędzać czas i rozmawiać. Chcesz zmienić swoje otoczenie? Zacznij od tego, by zmienić siebie.

 

Anatomia emocji

Na podstawie pracy psychologów powstał ogólny model zawierający najważniejsze czynniki mające wpływ na nasze życie. Jakiekolwiek niepowodzenie, w którymkolwiek z etapów wpływa na pozostałe. To jak silna będzie to ingerencja zależy wyłącznie od naszej samokontroli.

 

 

Emocja
Wynik   Myśl
Działanie

 

 

Analizując wykres widzimy, że to o czym myślimy zależy od tego, jaka emocja  pojawi się w nas. Pozytywna myśl będzie miała wpływ na nasze podejście do konkretnego działania z entuzjazmem, który pozwala nam osiągnąć pozytywny wynik,co wywoła u nas np. pewność siebie itd. Pokazuje nam to jak bardzo istotny jest wpływ pojedynczego czynnika na pozostałe. Zdolność do wejścia ponownie na właściwe tory nawet po wielkich niepowodzeniach śmiało może zostać określona jako inteligencja emocjonalna na wysokim poziomie. Zachęcam Cię więc drogi czytelniku do dogłębnej interpretacji swoich emocji oraz nazywania ich po imieniu, wraz z analizą tego, co wpłynęło na to, że czujemy się tak a nie inaczej. Prowadzenie świadomego życia emocjonalnego jest gwarancją życia pełnego sukcesów i radości.

 

 

Andrzej Łacek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s