,,Mroczniejsza strona sztuki- Edgar Allan Poe’’

  ,,Mroczniejsza strona sztuki- Edgar Allan Poe’’

Mroczniejsza strona sztuki,poezji to domena Edgara Allana Poe- amerykańskiego poety i powieściopisarza, krytyka literackiego XIX wieku.

Tematyka jego prac skupia się  głównie na zagadnieniu śmierci. W  jego dziełach zauważyć można dominację wątków fantastyki i horroru. Poe to idealna propozycja dla miłośników literatury gotyckiej, czarnego romantyzmu oraz dla tych, którzy lubią spuszczać z łańcucha ciemniejszą stronę swojego umysłu. Jednym z jego dzieł utrzymujących się w klimacie horroru są np. ,,Opowieści Jerozolimskie’’. Jest to powieść o okrucieństwie i pięknie ludzkiego życia, upływie czasu, próbie zapamiętania i zapominania. Jeśli lubicie dreszczyk emocji, na początku waszej przygody z Edgarem A. Poe proponuję zapoznać się z ,,Opowieściami tajemniczymi i szalonymi’’, gdzie między innymi na balu maskowym ponura śmierć zwana zarazą, zjawia się w przerażającym kostiumie, a ponoć uroczy kotek doprowadza swojego pana do szaleństwa.

Jego dzieła można interpretować w różnorodny, nieprawdopodobny sposób, a to za sprawą życia jakie prowadził. Poeta popadał często w stany depresyjne i kryzysy psychiczne, miał za sobą próbę samobójczą, zdarzało mu się również za dużo wypić. Długi czas żył w nędzy. Postać Poe jest równie tajemnicza i intrygująca jak jego bohaterowie.

Edgar, naznaczony mianem poety przeklętego budzi wiele kontrowersji, a jego niewyjaśniona śmierć 3 października 1849 na ulicy w Baltimore, gdzie znaleziono go w cudzych ubraniach, rodzi jeszcze więcej pytań i nakręca spiralę fascynacji jego twórczością.

Czy ktoś z Was miał styczność z twórczością E.A. Poe? Jak Wasze wrażenia?

pppppppppp

(zdjęcie via #wdowyibękarty)

Kamila Frendo

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s