,,Premiery marca”

                                    

 

    Każdego dnia gdzieś na świecie zostaje wydana nowa książka. Jak wiele z tych pozycji trafi w ręce polskiego czytelnika, a ile okaże się prawdziwymi bestsellerami? Pewnie niewiele, bo wybicie się wśród setek tytułów nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza gdy  większość sprowadza się do jednego tajemniczego słowa : HYGGE.

 

Przyznaję, że początkowo sama byłam ciekawa tej filozofii życiowej. Kto z nas nie chciałby wieść spokojnego życia w domu rodem z katalogu? Pod koniec zeszłego roku na światło dzienne wyszły dwa popularne poradniki o tym wdzięcznym temacie i łudząco podobnych tytułach. Jeden z nich przyjemnie wydany, w stosunku do drugiego odczuwałam mały estetyczny niedosyt. Jednak byłam wtedy przekonana, że już wiele więcej nie można w tym temacie napisać. Wygląda jednak na to, iż o hygge można bez końca ( ale czy warto?), bo mniej więcej 1 na 10 wydanych w Polsce w  tym miesiącu książek będzie się do niego odnosiła.

 

Już za kilka dni na półkach pojawi się “Szczęśliwy jak Duńczyk” Malene Rydahl  zapowiadany jako doskonały poradnik o tym, jak szczęśliwie żyć. Autorka ma na swoim koncie kilka podobnych pozycji, musi więc posiadać niebywałą wiedzę w temacie skoro nadal ma o czym pisać. Tutaj według zapowiedzi znajdziemy odniesienia do jej życia poparte statystykami udowadniającymi, że to właśnie Duńczykom dane jest być najbardziej szczęśliwymi na świecie. Teorię tę potwierdza Helen Russell w swojej książce “ Życie po duńsku. Rok w najszczęśliwszym kraju na świecie”. Angielska dziennikarka postanowiła na rok przeprowadzić się do Danii, by tam na własnej skórze przekonać się o fenomenie szczęścia. W książce znajdziemy powiązania nie tylko do życia w kraju, ale także informacji m.in o duńskich patentach na wystrój wnętrz. “ Hygge na szczęście” – poradnik Signe Johansen nieco wyróżnia się na tle innych w tej kategorii zawartością przepisów na dania, które pomogą w osiągnięciu upragnionego szczęścia. Tak jak w większości marcowych zapowiedzi również tutaj znajdziemy informację o życiu w tym kraju i panujących tam zasadach. Kończąc temat hygge nie mogę nie wspomnieć o  “ Księga hygge. Jak zwolnić, żyć i kochać szczęśliwie.”( Louisa thomsen Brits). Czytając opis każdej z tych książek mam nieodparte wrażenie, że stoi za nimi jedna i ta sama osoba od PR, bo są łudząco do siebie podobne. A może to idealne potwierdzenie przypuszczenia, że jednak nic nowego  nie da się więcej napisać w tym temacie?!

Poradników w tym miesiącu jest aż nadto, dlatego przejdę do książek z innych kategorii, które zwróciły moją uwagę. Wszyscy na nowo odkrywamy Wisłocką. Za sprawą filmu, który niedawno pojawił się na ekranach kin, każdy zna jej “Sztukę Kochania” , a wraz z nią resztę jej twórczości oscylującą wokół tematu miłości. Teraz przyszła pora by światło dzienne z dniem 9 marca ujrzała jej “Autobiografia”. Autorka umieściła w niej swoje wspomnienia dotyczące zdobywania lekarskiej wiedzy jak i późniejszego życia. Zdecydowanie to tytuł dla którego znajdzie się miejsce i w mojej biblioteczce. Wartą uwagi propozycją jest biografia “Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej- Johnson”. Kapryśna bogaczka czy dobrodziejka? Kim była najbogatsza Polka, skąd wziął się jej majątek i jak wyglądało jej prywatne życie? Na te pytania, odpowiedź znajdziecie właśnie na kartach książki Ewy Winnickiej. W marcu swoją premierę będzie miała “Mafia” ( Petra Reski). Kolejny raz poruszany jest jeden z popularniejszych w ostatnim czasie tematów z gatunku literatury faktu. Reski opisuje mechanizm działania włoskiej mafii oraz jej powiązania z kościołem katolickim. Na koniec książka nie tylko dla najmłodszych “Bolek i Lolek zwiedzają Polskę”. Dla wielu doskonała okazja do cofnięcia się w lata dziecięce. Przyjemnie zapowiadająca się opowieść o tym, jak kultowi bohaterowie poszukują wawelskiego smoka.

 

    I tym przyjemnym akcentem kończę dzisiejsze podsumowanie marcowych premier książkowych. Mam nadzieję, że kwiecień pod względem tematyki okażę się bardziej urozmaicony. Ciekawa jestem czy planujecie lekturę którejś z przedstawionych przeze mnie książek ?

Mariola Mazur

 

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s