„Moda na PRL”

 

 

Okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL), propagandowo zwanej Polską Ludową zakończył się niemal trzydzieści lat temu, a jednak moda na PRL powraca. Czyżby wśród społeczeństwa pojawiła się nostalgia za codziennością tamtych czasów? Jak wiadomo moda jest jak bumerang, po okresie aplauzu i zachwytu, po latach potrafi powrócić. W ostatnim czasie na piedestał wyniesiono ponownie etap socrealizmu.


„Przejdźmy od słów do czynów. Chciałem powiedzieć kilka słów” (Rejs)

 

Jak grzyby po deszczu pojawiają się knajpy, puby stylizowane na lokale z zamierzchłych czasów, w których to organizowane są zabawy w rytmach lat sześćdziesiątych bądź siedemdziesiątych. Z głośników rozbrzmiewają dźwięki takich przebojów jak: „Autostop”, Chałupy Welcome to” lub „Chłopcy radarowcy”. Klimat tychże barów i karczm tworzą także portrety wodzów rewolucji oraz osobliwe menu, w którym między innymi widnieje chleb ze smalcem oraz „lorneta z meduzą” (wódka z obowiązkową w PRL-u galantyną) i niezastąpione ogórki kiszone.

Atmosferę lat socjalizmu odświeża również Telewizja Polska. Na ekranach ukazują się kultowe filmy: „Miś”, „Wojna domowa”, „Vabank”, które mimo upływu lat mają swoich zwolenników. „Rejs” jest filmem legendą (jedną z najinteligentniejszych a zarazem najzabawniejszych polskich komedii). Grono licznych wielbicieli oraz członków fan clubu zna niemal na pamięć cały scenariusz, scena po scenie. Rekordy popularności bije także serial kryminalny „07 zgłoś się” z porucznikiem Borewiczem na czele. Komedie Stanisława Barei oraz Marka Piwowskiego nawiązują do absurdalności codziennego życia w peerelowskiej Polsce. Dla młodszych też coś się znajdzie. Każdy zna, a przynajmniej kojarzy Bolka i Lolka, Misia Uszatka lub pieska Reksia z jego przyjaciółmi.

 

„I kto za to płaci? Pani płaci, Pan płaci… Społeczeństwo” (Rejs)

 

Na sklepowych półkach można zauważyć produkty, które wraz z upadkiem komuny straciły powszechność. Landrynkowe oranżady, lody na patyku Bambino dostały od losu „drugą szansę”. Na fali popularności nadal zaś trzymają się: płyn do mycia naczyń Ludwik, wódka Żytnia oraz proszek do prania E. Jedno natomiast jest inne, mianowicie to, że kolejki są krótsze a wybór zdecydowanie większy.

 

„Jak nie ma treści to po prostu można tam sobie podkładać różne treści” (Rejs)

Tym, którzy pamiętają czasy socjalizmu zapewne łza w oku się zakręci ze wzruszenia, ale też kamień z serca spada. Epoka stanu wojennego, godziny policyjnej, prześladowań, „kartek” na żywność i opustoszałych sklepów minęła. W tym momencie nasuwa się pytanie, skąd bierze się moda akurat na PRL? Według socjologów, to przede wszystkim młodzież „stawia” na PRL, gdyż śmieszą i bawią ich absurdalne sytuacje, jakie miały miejsce lata temu. W bibliotekach można znaleźć na przykład „Absurdy PRL-u” Marcina Rychlewskiego.  I ponad 200 stron żartów, dowcipów, „z tematów maturalnych”, „z raportów milicyjnych”, „z pism urzędowych”…. większość żałosna. Małolaty bawią się, czytając dokładną instrukcję korzystania z toalety, z butów wieloczynnościowych (czyli z wymiennymi podeszwami) albo też z kromkarki (w zamyśle autora projektu to urządzenie, które będzie pomagało robić kromki chleba). Pomysłów pojawia się cała masa, od młotka do telewizora, poprzez rękawy do nosa (na rękawy ubrań dzieci należy przyszywać chusteczki we wzory), ołówek oszczędnościowy, a nawet aeromasło!! (masło w aerozulu, dodatkowym plusem jest fakt, że „odpada problem rozsmarowywania masła”). Jedna z zasad mówi: „W PRL najważniejsze dla sukcesu jest pochodzenie. Jak się nie pochodzi, to się nie załatwi!”. Nic więc dziwnego, że wśród młodych czasy te cieszą się tak wielką aprobatą.

Na koniec z „Absurdów” zagadka dla wszystkich Czytelników. Co to jest – rośnie, rośnie, a nie widać? Stopa życiowa obywateli Polski Ludowej.

 

Klaudia Ciepielak-Kantorowicz

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s