,,Hipnoza- umysł na twoją korzyść”

      Czy możesz sobie wyobrazić co by się stało, gdyby ktoś dał Ci możliwość zaprogramowania swojego umysłu w taki sposób, by świadomie kontrolować swoje myśli, zmienić przekonania, a w szczególności pomnożyć swoje możliwości w dziedzinach takich jak edukacja, sport czy rozwój osobisty? To tylko nieliczne możliwości na wykorzystanie hipnozy. Tymczasem w Polsce wciąż jest spowita mgłą tajemnicy. Kojarzona z manipulacją, wywieraniem wpływu czy też zamienianiem w kurczaki. Ostatnie z negatywnych skojarzeń jest prawdziwe, ale należy ono do dziedziny hipnozy estradowej, a osoba hipnotyzowana dobrowolnie godzi się brać udział w pokazie. Nie zapominajmy, że nasze uduchowione społeczeństwo uważa ją, jako twór niezgody z religią, podczas gdy w krajach bardziej nastawionych na rozwój osobisty jest ona jedną z podstawowych metod samodoskonalenia oraz pracy z własnymi słabościami, a w Stanach Zjednoczonych oficjalnym narzędziem medycznym. Nie można sobie chyba wyobrazić bardziej naturalnej medycyny.

indeks2

W tym momencie można postawić pytanie, czym więc jest hipnoza. Otóż definicji jest wiele. Najbardziej oddająca jej istotę to: „Hipnoza jest stanem zmienionej świadomości podmiotu wywołana samoistnie lub przez medium zewnętrzne, podczas którego umysł podświadomy staje się bardziej podatny na sugestie”. Należy tutaj wyjaśnić, że posiadamy umysł świadomy, odpowiadający za logiczne i kreatywne myślenie jak również podejmowanie decyzji oraz umysł podświadomy, odpowiadający za wszystkie procesy życiowe oraz jest zbiorem wiedzy o nas samych, do której możemy mieć nieograniczony dostęp. Temat podświadomości jest na tyle obszerny, że wymaga poświęcenia mu osobnego artykułu, jednak powyższe informacje są wystarczające do zrozumienia zagadnienia.

Hipnoza nie jest dziełem parapsychologii bądź zjawiskiem nadprzyrodzonym. Jest ona opisana przez świat naukowy oraz używana zarówno w instytucjach rządowych, czyli wojsko i policja jak również w medycynie. Zastosowania hipnozy są niezliczone. Są to np. znieczulanie, odtwarzanie wydarzeń, samoleczenie, przyspieszenie nauki, usuwanie blokad, zmiana przekonań, leczenie uzależnień i wiele innych. Poznając tajniki tej dziedziny jesteśmy w stanie żyć na 200%, zapewnić sobie zdrowie fizyczne i psychiczne, panować nad emocjami. Żyć w taki sposób by inni uważali nas wręcz za osoby ponadprzeciętne.

Dowiedzieliśmy się, zatem czym jest hipnoza i jakie korzyści można z niej czerpać. Najwyższa pora dowiedzieć się jak wygląda praca z transem hipnotycznym. Spotykając się z hipnotyzerem najpierw zostaje przeprowadzona rozmowa, ponieważ musimy mieć zaufanie do osoby która będzie z nami pracować oraz konieczne jest ustalenie tematu do przepracowania jak i metody, dzięki której cel zostanie osiągnięty. Kolejnym etapem jest wprowadzenie w trans. Metod jest wiele, jednak główne założenia są podobne nieznacznie od sposobu i składają się na nie- relaksacja i uczucie senności. Jedna z najpopularniejszych metod jest stworzenie wrażenie opadania, schodzenia w dół. Hipnotyzowany wyobraża sobie jak zanurza się w wodzie, jedzie windą, schodzi w dół po schodach w stronę swojej podświadomości. Kolejno ocenia się głębokość transu. Osobę zahipnotyzowaną można poznać poprzez spowolniony oddech lub ruch gałek ocznych pod powiekami. W tym miejscu następuje właściwa praca, a później wyprowadzenie z transu przez przebycie drogi odwrotnej np. wychodzenie po schodach. Należy tu zaznaczyć, że nie jest możliwe by nie wyjść z transu. W najgorszym wypadku  osoba w transie zapadnie w zwykły sen i obudzi się po krótkiej chwili.

Istotnym tematem jest autohipnoza. Nie różni ona się niczym od hipnozy poza tym, że sugestie wypowiadane są przez samego siebie. Tak naprawdę praktykując ją codziennie możemy stać się panami własnego życia. Stworzenie nawyku pracy w autohipnozy przed niektórymi czynnościami takimi jak nauka, ważne spotkanie, wysiłek fizyczny prowadzi do osiągania możliwie najlepszych wyników w dziedzinie, którą akurat zajmujemy się. Od skuteczności transu zależy jedynie nasze doświadczenie. Nasz umysł staje się królestwem, którym świadomy umysł jest jaśnie nam panującym, a podświadomość uniżonym sługą, dzięki czemu osiągamy to, czego pragniemy.

 

Andrzej Łacek

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s