,,Arboretum- co i gdzie zobaczyć?

                                      

 

   Byliście kiedyś w arboretum? Wiecie, że nazwa takiego ogrodu pochodzi od łacińskiego słowa arbor/arboris oznaczającego po prostu drzewo?  Dlatego bardzo często miejsca te określane są kolekcjami drzew i krzewów, w których dodatkowo  czasami prowadzi się badania nad nimi. Ogród dendrologiczny, bo i taka zamienna nazwa funkcjonuje w naszym języku, jest niczym innym jak stworzonym na potrzeby człowieka małym rajem na ziemi, w którym oprócz dawki wiedzy na temat poszczególnych gatunków można też zwyczajnie odpocząć.

 

W naszym kraju arboreta są średnio powszechne i wyróżnia się ich dwa rodzaje : leśne oraz parkowe. Są one rozmieszczone w całym kraju, ale tym najpopularniejszym a jednocześnie najstarszym okazuje się być to w Kórniku koło Poznania. Bardzo często miejsca te wchodzą w skład większych ogrodów botanicznych, rzadziej funkcjonują jako samodzielne ogrody.

Miałam okazję odwiedzić dwa z kilkunastu funkcjonujących w naszym kraju : leśne w Kudypach oraz parkowe w Bolestraszycach.

 

W swoim dzisiejszym wpisie chciałabym Wam bliżej przedstawić te miejsca. Bolestraszyce są mi znane lepiej ze względu na to, że jednak znajdują się w stosunkowo bliskiej odległości od mojego miejsca zamieszkania. Pierwszy raz byłam tam kilka lat temu za namową znajomych, a obecnie staramy się jeździć tam regularnie. Wiele osób zastanowi pewnie po co odwiedzać dane miejsce kilkukrotnie? To nie sentyment. Arboretum w Bolestraszycach pomimo, że jest terenem dokładnie zaplanowanym i generalnie układ roślin w tym miejscu się nie zmienia, posiada również na swoim terenie kilka zmiennych ekspozycji. W tym konkretnym przypadku ogród podzielony  jest na ulice sygnowane nazwiskami konkretnych osób zaczerpniętymi z historii. Poruszanie się po ogrodzie nie sprawia większej trudności, bo oznaczenia są dość dobrze rozlokowane. Natomiast ze względu na powierzchnię ścieżek nie jest to niestety specjalnie przyjazne miejsce dla osób na wózkach inwalidzkich. Tylko niektóre ze ścieżek wyłożone zostały równymi plastrami wykonanymi z drewna, większość natomiast pokryta jest żwirkiem. Jedynie główna aleja pozwala na spokojny spacer bez niespodzianek. Na terenie obiektu standardowo znajduje się miejsce w którym można zakupić pamiątki lub jedzenie. Sam obiekt pnie się ku górze. Na dolnym poziomie znajduje się jeden z większych utworzonych zbiorników wodnych, dookoła którego podziwiać można głównie niewielkie krzewy i trawy. Jednak jego niewątpliwą atrakcją jest bogactwo fauny: na specjalnie przygotowanych wiklinowych elementach w słoneczne dni wygrzewają się w słońcu np. żółwie błotne.

W samym arboretum można jeszcze obejrzeć mini stadninę koni, czy specjalnie dostosowaną ptaszarnię. Pnąc się wyżej trafiamy na kolejny zbiornik wodny ( mój ulubiony). Jego tafla przez cały rok pokryta jest roślinnością, przez co sama woda być może nie wygląda zachęcająco, ale zdecydowanie można tam trafić na ciekawe okazy. Wykonane z wikliny instalacje świetnie współgrają z zielenią. Przez wybrane zbiorniki wodne można przejść po specjalnie przygotowanych kładkach lub obejść je dookoła. Na najwyższym poziomie czeka na nas w.w ptaszarnia oraz specjalnie oddzielony ogród biblijny, w którym zebrano rośliny nietypowe dla naszego zakątka ziemi. Prócz podzielonych na strefy miejsc mamy możliwość (w cenie biletu do arboretum) odwiedzenia niewielkiego muzeum znajdującego się na tym terenie. W Bolestraszycach regularnie organizowane są spotkania z artystami czego wynikiem jest zmienna dodatkowa ekspozycja. Czasami można tam obejrzeć instalacje zrobione z nieużywanych materiałów, innym razem nacieszyć oko obrazami. Przed samym obiektem znajduje się sporych rozmiarów parking. Spokojny spacer zajmie około 2 godzin, chociaż zdecydowanie można go tam spędzić o wiele dłużej. Bolestraszyce to bliska okolica Przemyśla- miasta, w którym czeka na Was równie dużo atrakcji.

 

 

Leśne arboretum w Kudypach (Leśne Arboretum Warmii i Mazur) było na naszej wakacyjnej mapie. Wybrałam to miejsce głównie z ciekawości, by móc dostrzec różnicę pomiędzy tymi dwoma formami. Arboretum leśne nie jest “zaprojektowane” od podstaw przez człowieka, a jego bazą jest naturalny obszar leśny. W Kudypach na starcie przywitał nas przyjemny wizualnie budynek, w którym można było dowiedzieć się co nieco o historii tego miejsca. Nie było tam jednak specjalnie wydzielonych wybiegów dla zwierząt, ale można było trafić na gatunki normalnie żyjące w tym środowisku. Ścieżki również niespecjalnie nadają się do manewrów wózkiem, ale jak w poprzednim przypadku kilkoma spokojnie da się przejechać. Tutaj dodatkowo wydzielono miejsca w których podejrzewam można prowadzić zajęcia grupowe, bo wyglądają jak sale lekcyjne.

Na terenie arboretum znajduje się kilka małych stawów, nad którymi jest możliwość odpoczynku na przygotowanych do siedzenia ławeczkach. W jednym i drugim miejscu przy roślinach znajdują się tabliczki z ich nazwami, więc w łatwy sposób można je później odszukać. W przypadku tego miejsca dostępna jest gotowa do pobrania  aplikacja na telefon ( mobilny przewodnik)  z pomocą której przy odczytaniu umieszczonych na terenie ośrodka kodów  uzyskujemy dostęp do dodatkowych informacji. Na terenie leśnego ośrodka znajdują się niecodzienne gry i zabawy z wykorzystaniem materiałów pochodzenia naturalnego, jak np. wykonane z drewna leśne cymbały. Ciekawym miejscem jest aleja kamienna, w której to możemy podziwiać skały i kamienie wraz z ich opisem.

 

 

 

Arboreta Leśne Arboreta Parkowe
Kudypy Bolestraszyce
Glinna Kórnik
Wirty Sandomierz
Kopna Góra Wojsławice
Poznań Przelewice
Zielonka Powsin
Rogów Racibórz
Gołuchów  
Karnieszewice  
Syców  

 

 

     Oba miejsca warte są odwiedzenia i mam cichą nadzieję, że będę mogła Wam kiedyś napisać o każdym z takich obiektów w Polsce. Być może jakieś arboretum znajduje się w Waszej okolicy?

 

Mariola Mazur

 

 

Zdj. Arboretum Bolestraszyce ( własność prywatna)

Arboretum Kudypy – http://www.kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl/arboretum1#.WNTX8H02vIU

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s