,,Miłość niejedno ma imię – śladami Biblii”

   ,,Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest.

   Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą.

   Nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem,

   nie pamięta złego.

   Nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się

   z prawdą.

   Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada

   nadzieję, wszystko przetrzyma.

   Miłość nigdy nie ustaje.”

                             cyt. 1 list do Koryntian
cropped-14

 

Miłość najbardziej kojarzy Nam się z drugą osobą. Kimś ukochanym, na całe życie. Każdy z Nas kocha i nie wyobraża sobie życia, by tego nie doświadczyć. I nie ma w tym nic dziwnego, bo to najwspanialsze uczucie. Pozwala Nam dotknąć wyżyn, poczuć się wyjątkowo. Bez miłości życie jest puste, smutne i nic nie warte. Dzisiaj napisze Wam trochę o niej, nie tylko z ,,perspektywy” małżeństwa, ale także przedstawię ją w różnych aspektach.

1.Boża miłość

Od zarania dziejów miłość była podstawą ludzkiej egzystencji. Dzięki niej nasz świat istnieje, a to za sprawą Boga. Jak wiadomo Jezus umarł na krzyżu, by odkupić Nasze winy.

Tutaj posłużę się kilkoma cytatami z Biblii, by przypomnieć Wam, że Nasz byt zawdzięczamy Bożemu miłosierdziu.

,,Bóg zaś okazuje nam swoją miłość [właśnie] przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami.”

Rzym 5:8

,,Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.”

Jan. 3:16

,,Temu, który nas miłuje i który przez swą krew uwolnił nas od naszych grzechów.”

Apokalipsa 1:5

,,A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia. (..) Razem też wskrzesił i razem posadził na wyżynach niebieskich – w Chrystusie Jezusie, aby w nadchodzących wiekach przemożne bogactwo Jego łaski wykazać na przykładzie dobroci względem nas, w Chrystusie Jezusie.”

Efez 2:4-7

2.Miłość małżeńska

Kiedy spotykasz tą jedną jedyną, niepowtarzalną osobę czujesz, że możesz wszystko. Rozpiera Cię energia, masz niesamowitą wiarę w rzeczy niemożliwe. Kochasz i jesteś kochany. To piękne uczucie wypełnia Cię od stóp, aż po głowę. Cieszysz się jak wariat. Po miesiącach, latach stajesz na ślubnym kobiercu, by przypieczętować przed Bogiem swoją miłość do drugiej osoby. A potem zaczynasz z nią wieść prawdziwe życie, takie na dobre i na złe. Często zdarza się tak, że coś zaczyna się psuć. Brak Ci sił, ochoty, aby się starać. Popadasz w przysłowiowego doła. Wydaje Ci się, że nie ma już czego ratować. Ale halo, halo! Czyż nie przysięgałeś/ -aś przed Bogiem, że będziesz na dobre, złe, w zdrowiu, szczęściu, chorobie? Czy od razu musisz burzyć wszystko, zamiast zacząć naprawiać?

Jeśli masz jakieś wątpliwości przypomnij sobie, co mówi słowo Boże:

,,Ulegając jedni drugim w bojaźni Chrystusowej. Żony, bądźcie uległe mężom swoim jak Panu, Bo mąż jest głową żony, jak Chrystus Głową Kościoła, ciała, którego jest Zbawicielem Ale jak Kościół podlega Chrystusowi, tak i żony mężom swoim we wszystkim. Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, aby osobiście stawić przed sobą Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany. Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje. Przecież nigdy nikt nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała, lecz każdy je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus – Kościół, bo jesteśmy członkami Jego Ciała. Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła. W końcu więc niechaj także każdy z was tak miłuje swą żonę jak siebie samego!, a żona niechaj poważa męża swego.”

Efez 5:25-33

3.Miłość rodzicielska

Nie ma trwalszego uczucia od miłości do dzieci. Jako matka sama to wiem- co by się nie stało, zawsze będę kochać swoje dziecko tak samo. Miłość ta jest nieskończona, a w razie tragedii- najbardziej bolesna. To właśnie Nasze pociechy są największym darem i skarbem. Dbamy o nie od zarodka. Otaczamy troską, opieką, wskoczylibyśmy za nimi w ogień. Dzieci to nasza przyszłość.

A co mówi na ten temat Biblia? Jak zostaje postrzegane rodzicielstwo?

,,Matkom i ojcom zostaje nakazane, by byli:

dostępni: rano, w południe i w nocy” (Księga Powtórzonego Prawa 6:6-7)

,,Zaangażowani: umieli współżyć, dyskutować, myśleli i wspólnie przechodzili przez życie.” (Efezjan 6:4)

,,Nauczali: Pisma Świętego, biblijnego światopoglądu” (Psalm 78:5-6, Księga Powtórzonego Prawa 4:10, Efezjan 6:4)

,,Dający nauki: uczenie dziecka, by wykształcało właściwe wzorce i odkrywało swoją siłę.”(Księga Przysłów 22:6)

,,Dyscyplinujący: mają uczyć bojaźni Pańskiej, tworzyć stałe wzorce w sposób trwały, pełen miłości, pewności.” (Efezjan 6:4, List do Hebrajczyków 12:5-11, Księga Przysłów 13:24, 19:18, 22:15, 23:13-14, 29:15-17)

,,Kultywujący: mają zapewnić właściwe środowisko stałego wspierania słowem, dawać wolność do popełniania błędów, do wyrażania emocji, akceptację, bezwarunkową miłość.” (List św. Pawła do Tytusa 2:4, 2 Tymoteusza 1:7, Efezjan 4:29-32, 5:1-2, Galatów 5:22, 1 Piotra 3:8-9).

,,Wychowujący w prawości: mamy żyć tak, jak mówimy, pokazywać właściwe życie, poprzez co dziecko może się uczyć rozumiejąc to, co najważniejsze w pobożnym życiu.” (Księga Powtórzonego Prawa 4:9, 15, 23; Księga Przysłów 10:9, 11:3; Psalm 37:18, 37).

4.Miłość do bliźniego

W obecnych czasach jest to bardzo rzadkie uczucie. Nie dbamy o innych, odwracamy się od potrzebujących, nie reagujemy tam, gdzie dzieje się źle. Masa ludzi patrzy na czubek swojego nosa. Brakuje Nam empatii. Nie umiemy cieszyć się ze szczęścia innych. Cieszymy się wtedy, kiedy komuś ,,powinie” się noga. I w naszych rodzinach nie dzieje się najlepiej. Nie bez powodu powiedzenie- ,, z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach” , nabrało tak realnego znaczenia. Daleko Nam do zjednoczenia. Świat, a raczej ludzkość staje do góry nogami. Nie szanujemy ziemi, a przede wszystkim siebie nawzajem. A szkoda, bo gdybyśmy zaczęli żyć jak najlepiej ze sobą, ,,furtka” wiecznie żywej Ziemi, ostała by się na oścież.

,,Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje bliźniego, wypełnił Prawo. Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne – streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.”

Rzym 13:8-10

,,Dzięki temu można rozpoznać dzieci Boga i dzieci diabła: każdy, kto postępuje niesprawiedliwie, nie jest z Boga, jak i ten, kto nie miłuje swego brata. Taka bowiem jest wola Boża, którą objawiono nam od początku, abyśmy się wzajemnie miłowali.(..) My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do życia, bo miłujemy braci, kto zaś nie miłuje, trwa w śmierci. Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego. Po tym poznaliśmy miłość, że On oddał za nas życie swoje. My także winniśmy oddać życie za braci. Jeśliby ktoś posiadał majętność tego świata i widział, że brat jego cierpi niedostatek, a zamknął przed nim swe serce, jak może trwać w nim miłość Boga? Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą!”

1 Jana 3:10-18

,,Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; (..) On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.”

Mat 5:44-45

,,Lecz powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. (..) ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny.”

Łuk 6:27-36

 

Jak widzicie w Biblii możemy znaleźć masę wiadomości dotyczących miłości. Niestety Kościół przeżywa ciężkie chwile, a co z tym idzie- oddalamy się od niego i od prawd Bożych. Myślimy, że już wszystko wiemy. Jednak tak nie jest. Biblia kryje w sobie bardzo wiele mądrości. I tutaj możecie się ze mną zgodzić lub nie, macie takie prawo. Jednak apeluję- otwórzcie się na Boga, ludzi, siebie samych. Sprawcie, by miłość kwitła w Was zawsze. By była nieodłączną częścią Waszego życia.

 

Miłość niejedno ma imię, ale jedną prawdę :

 

,,Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.”

                                                  Rzym 13:10

 

Joanna Szac

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s