,,Foamiran- czym jest i co z niego stworzyć?”

    Kwiaty są dopełnieniem niejednego wnętrza. To dekoracja, która nigdy nie wyjdzie z mody ze względu na swoją uniwersalność. Łatwo dostępne w sezonie letnim wnoszą do pomieszczeń nie tylko świeżość i lekkość, ale pozytywnie nastrajające kolory. Swoją obecnością potrafią odmienić każde z pomieszczeń i dlatego tak chętnie wciąż po nie sięgamy. Coraz częściej też zastępujemy żywe bukiety tymi wykonanymi z tworzywa. Sporo jest jednak osób, którym sztuczne kwiaty kojarzą się z reliktem przeszłości, złym wykonaniem, a wręcz tandetą. Dzisiaj chciałabym Wam jednak przedstawić je w nieco innym wydaniu- wykonane z foamiranu.

37

Foamiran lub inaczej pianka irańska pozwala na ręczne formowanie kwiatów lub ich odcisk w specjalnie dostosowanych  formach. Materiał jest na tyle plastyczny a jednocześnie trwały, że z jego pomocą możliwe jest stworzenie realnie wyglądających roślin. Pianka ta zwykle ma 0,8mm grubości i poddaje się ciepłu naszych rąk, ale dla ułatwienia sobie pracy z nią można posłużyć się innymi źródłami ciepła, takimi jak płomień świecy czy żelazko (z zachowaniem środków ostrożności). Uformowane kwiaty nie odkształcają się, a samą piankę łatwo można barwić np. z wykorzystaniem pasteli. W przeciwieństwie do kwiatów materiałowych, te śmiało możemy oczyścić z kurzu pod strumieniem wody, nie blakną również pod wpływem promieni słonecznych. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pianek np. chińska (sztywniejsza i mniej podatna na obróbkę). Dlatego przed zakupem warto się upewnić czy kupujemy produkt o który nam chodzi, bo od tego zależy efekt finalny naszej pracy. Foamiran bez problemu da się ciąć nożyczkami i nawet bez dedykowanych do tej techniki narzędzi da się stworzyć efektowne kwiaty. Koszty pianki w sklepach internetowych w zależności od wielkości arkusza zaczynają się od 3 zł.

 

W Polsce coraz powszechniejsze stało się tworzenie kwiatów z użyciem pianki irańskiej, które bardzo często wykorzystywane są później m.in przy toworzeniu kartek. Co więcej regularnie odbywają się kursy, podczas których można nabyć umiejętności pracy z tym tworzywem.

for
       Może wśród naszych czytelników również jest ktoś , kto tworzy w tym materiale?

Mariola Mazur
Zdjęcie kwiatów: Olga Bielska http://exploding-box.blogspot.com

Aga C           http://agnieszkaac.blogspot.com

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s