,,Wszystko czego nie wiesz o śnie’’

    Sen dla każdego z nas jest ważnym czynnikiem bez którego trudno żyć. Podczas niego regenerujemy siły, rośniemy, a przede wszystkim śnimy. Każdy z nas miał chociaż raz jakiś dziwny sen o zębach czy odwrócony do góry nogami zegar, chodzący do tyłu. Jest jednak wiele rzeczy, których nie wiedzieliście o śnie.

 

hernan-sanchez-160709.jpg

Czasem wydaje ci się, że kompletnie nic ci się nie śniło przez całą noc. Jednak prawda jest taka, że sny ma każdy z nas codziennie gdy śpi. Po prostu często ich nie pamiętamy. Możemy wyćwiczyć zapamiętywanie przez zapisywanie  ich, zawsze po przebudzeniu w notesie. Podobno w czasie jednej nocy mamy takich kilka, więc jest co spisywać. Warto mieć właśnie taki zeszycik pod poduszką. W ten sposób także trenujemy naszą pamięć, co pomaga w nauce oraz w życiu codziennym.

    Dzięki widzeniom sennym możemy przepowiadać przyszłość. Większość z nas zapewne czyta senniki, które pomagają w interpretacji tego co się wydarzy. Niektórzy twierdzą, że efekt Deja Vu, ( jest to przeczucie, że kiedyś coś się już zdarzyło) jest przez to, że miejsce, sytuacja w której właśnie się znajdujemy kiedyś się nam śniła, a nasz mózg odbiera to jakoby to już się zdarzyło.

    Ludzie potrafią wytrzymać bez snu 10 dni, lecz już po 2-3 dniach pojawiają się niemiłe skutki uboczne. Są to między innymi halucynacje, gorączka, zerowa koncentracja i kreatywność, zmniejszenie poziomu inteligencji. Lepiej się wyspać, wypocząć, przeżywać przygody w naszym umyśle, niż męczyć się.

    Kiedy śpimy inne nasze zmysły są aktywne. Kiedy coś się dzieje wokół nas podczas naszego mirażu, oddziałuje to na nas. Kiedy usłyszymy coś, bądź ktoś nas dotknie nas mózg to przetwarza i wplata do naszej głowy. Przez sen reagujemy nawet na wyczytanie naszego nazwiska.

    Zwierzęta również mają sny. Często widzimy jak kot macha łapą podczas leniwej drzemki. Może właśnie goni jakąś smakowitą myszkę? Jednak nie do końca wiadomo o czym śnią zwierzęta, lecz potrzebują tego jak samo jak ludzie.

   Każdy z nas czasem się zastanawiał o czym śnią niewidomi, jak odbierają sny i czy w ogóle je mają. Osoby, które utraciły wzrok w czasie swojego życia, mają bardzo kolorowe, wyraziste fantazje i normalnie w nich widzą. Jednak osoba, która urodziła się niewidoma odbiera sny za pomocą węchu, dotyku, słuchu i innych zmysłów.

    Jeśli po przebudzeniu spojrzymy w okno to zapomnimy swój sen. Nasz mózg zapisuje je w pamięci krótkotrwałej, która szybko znika. Ludzie zazwyczaj po obudzeniu się zaglądają co się dzieje za oknem.  Jeśli zajmiemy się czymś innym niż nasz omam, to automatycznie wyrzucamy go z pamięci.

    Nie każdy z nas śni kolorowo. Według badań 12% ludzi ma czarno – białe sny. Wpływ na to ma technologia i wprowadzenie kolorowego ekranu. Przed postępem XXI wieku, aż 75% ludzi nie śniło w kolorach.

   Możemy kontrolować nasze marzenia senne. Jednak nauka, jak wywołać świadomy sen jest bardzo trudna i potrzeba do tego dużo czasu. Ma to swoje minusy i plusy. Z jednej strony możemy się świetnie bawić i wszystko pamiętać, uniknąć koszmarów, ale możemy się uzależnić od lepszego życia we śnie i całkowicie zaniedbać rzeczywistość. Osobiście lubię być zaskakiwana przez mój mózg i nie chciałabym panować nad nim. Poza tym wtedy trudniej jest odebrać sygnały o tym, co się może w przyszłości zdarzyć. To wasz wybór czy chcecie nad tym panować, czy nie. Mimo to, że na początku nie każdemu może się to udać.

   

     Przeciętny człowiek w całym swoim życiu śni aż 6 lat. Może warto to jakoś pożytecznie wykorzystać?

Paulina Jedlińska

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s