,, Asertywność- trudna sztuka ‘’

                          

 

    Czy często zdarza Ci się, że pod wpływem najbliższego otoczenia zmieniasz zdanie? W sytuacji, gdy Twój przyjaciel po raz kolejny prosi Cię o pożyczkę( mimo, iż nie oddał wcześniejszego długu), Ty bez chwili zastanowienia – zgadzasz się? Jeśli masz problem z odmową, posiadaniem swojego odmiennego zdania, to znaczy, że nie opanowałeś w ogólne trudnej sztuki, jaką jest ASERTYWNOŚĆ.

                          źródło: http://cocojambo5.blox.pl/2016/01/Asertywnosc.html

 

W dzisiejszych czasach mówienie głośno i stanowczo- ,,nie’’, to nie lada wyczyn. Trzeba mieć jaja, by bez pardonu umieć wyrażać swoją opinię, nie zgadzać się nawet z najbliższymi, a co za tym idzie- odmawiać. Wyobraźmy sobie- wracasz zmęczony/-a z pracy w piątkowy wieczór. Marzysz o długiej kąpieli i błogim lenistwie. Nagle słyszysz dźwięk telefonu- to Twój przyjaciel/ -ółka. Ma problemy( 5 raz w tym tygodniu) i chce, byś przyjechał/ -a mu/- jej z pomocą. Jesteś padnięty/ -a, kiepsko się czujesz i nie masz siły na nic. I wtedy włącza Ci się tryb myślenia- ,,jak nie przyjadę, to się obrazi’’. Myślisz o konsekwencjach , jakie niesie ze sobą odmowa, ale do głowy Ci nie przyjdzie, że masz do cholery też swoje życie. To, że się przyjaźnicie nie oznacza, że musisz być zawsze na każde zawołanie. Na tym polega przyjaźń – jedno wspiera drugie i je rozumie. Dlatego jeśli czujesz się źle, nie miej wyrzutów sumienia, aby odmówić. Możesz zaproponować, żeby przyjaciel/ -ółka przyjechał/ -a do Ciebie lub umówcie się na następny dzień. Jeśli ta osoba, obrazi się, bo powiedziałeś/ -aś ,,nie’’,  to znaczy, że ta przyjaźń nie jest szczera. Nie warto wdawać się w relacje, w których nie jesteś zrozumiany.

 

Ciężko pracujesz i chciałbyś/ -abyś w końcu odpocząć. Jednak Twój szef twierdzi, że nie może dać Ci wolnego, wtedy kiedy chcesz, bo już obiecał komuś innemu. Po raz kolejny jesteś na ,,końcu’’ kolejki, by mieć wymarzony urlop. Stop. Nie pracujesz przecież sam. Są inni współpracownicy, którzy mogą chociaż raz poczekać. Powiedz ,,nie’’ i przedstaw sytuację ze swojego punktu widzenia. Nie możesz cały czas iść na rękę, zwłaszcza kiedy Tobie na nią nie idą.

 

Jesteś matką, która zajmuje się domem, dziećmi, a w dodatku pracujesz. Chcesz wyjść wieczorem, aby się odprężyć i odpocząć od domowej sielanki. Twój mąż/ partner kategorycznie zabrania Ci tego. HOLA, HOLA!! JAKIM PRAWEM?! To dzięki Tobie ma wspaniałe dzieci, czysto w domu, pachnące ubrania i dobry obiad. To dzięki Tobie, może pracować. Dlaczego nie możesz wyjść się zrelaksować, kiedy dźwigasz na swoich barkach tak wiele? Powiedz ,,nie’’. Masz takie samo prawo jak on, aby wyjść z domowych czeluści i się rozerwać. Nikt nie może Cię ubezwłasnowolnić i zabraniać czegokolwiek. Nie bój się, bo dom i dzieci są tak samo Twoje, jak i Twojego męża czy partnera. Walcz o siebie, swoje własne zdanie i wolny czas.

 

 

Takich przykładów jest wiele. Asertywność jest bardzo ciężką sztuką i aby się w niej nie zagubić, trzeba zachować rozsądek i umiar. Nie obawiaj się odmawiania, posiadania własnego zdania. Jednak pamiętaj, aby nie przesadzić. To działa w oba kierunki. Mów ,,nie’’. ale znajdź też ,,tak’’.

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s