,, Przesadzanie roślin doniczkowych ’’

 Przesadzanie roślin, to coś, co każdy wykonał w swoim życiu chociaż raz. Mimo to, tak wiele osób ma z tym problem, nie wie kiedy, gdzie, jak ? Dlatego postanowiłam przyjść z pomocą i coś na ten temat napisać. Chciałam jednak zaznaczyć, że szkół „przesadzania” jest mnóstwo, być może znasz inną metodę, inaczej Cię tego uczyli. Jeśli moje porady będą się różniły od tego, co wiesz i praktykujesz, a działa – to tego nie zmieniaj.

 

 

Przesadzanie roślin doniczkowych to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zazwyczaj powinno się go wykonać – co roku w przypadku roślin młodych, u starszych – raz na kilka lat, ponieważ starsze osobniki nie lubią zmian otoczenia, ziemi, itp.

 

Jaki jest najlepszy termin na przesadzanie ?

Do jakiej ziemi przesadzać rośliny doniczkowe ?

Jak dobrać nową doniczkę ?

Jak wykonać samo przesadzanie aby nie uszkodzić rośliny?

 

Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

 

 

   Jaki jest najlepszy termin na przesadzanie ?

 

Rośliny doniczkowe przesadzamy tylko wtedy, kiedy tego potrzebują.

Oznaką takiego stanu mogą być:

  • – roślina wytworzyła wiele odrostów i nie mieści się w doniczce;
  • – po podlaniu cała woda natychmiast wypływa na podstawkę pod doniczką – korzenie zajęły już całą objętość donicy;
  • – roślina osiągnęła spore rozmiary i przewraca się w starej doniczce;
  • – starsze rośliny tracą zieleń, nie mają nowych przyrostów, liście zaczynają opadać;
  • – podłoże, w którym rośnie roślina trzeba wymienić na nowe, gdyż straciło ono swoje właściwości, gleba stała się zbita (skorupa), wytwarza się na niej nieestetyczny osad.
  • – zahamowanie ich wzrostu (gdy wiosną nie wypuszczają już nowych pędów);
  • – widoczny brak miejsca w doniczce na rozrastanie się korzeni;

 

Aby się o tym przekonać, należy obejrzeć bryłę korzeniową rośliny. Obróć doniczkę do góry dnem, „obij” o kant stołu i delikatnie zdejmij ją z rośliny, tak, by jej nie uszkodzić. Jeżeli korzenie tworzą zbitą masę i nie ma już między nimi ziemi – czas na zmianę pojemnika na większy.

 

     Większość roślin doniczkowych przesadzamy na wiosnę – w marcu lub kwietniu. Jednak zanim się do tego zabierzesz, upewnij się, że roślina jest w dobrej kondycji, nie ma oznak chorób ani żerowania szkodników. Polecam serię „robaczkową” na moim blogu. Przesadzenie osłabionej rośliny mogłoby być dla niej zbyt dużym szokiem. Są oczywiście wyjątki. Przede wszystkim w marcu nie przesadza się roślin, które w tym okresie kwitną. Kaktusy, sukulenty i storczyki także wymagają odmiennego traktowania. Przesadzanie storczyków wykonuje się dość rzadko, gdyż rośliny te źle znoszą ten zabieg. Ponadto wymagają one dość specyficznego podłoża i przezroczystych doniczek.

 

 

 

 

   Do jakiej ziemi przesadzać rośliny doniczkowe ?

 

Większość roślin doniczkowych dobrze rośnie w każdym podłożu i dla nich odpowiednia będzie uniwersalna ziemia do kwiatów i roślin doniczkowych. Niektóre jednak wymagają specjalnego podłoża:

  • lekkiego torfowego (anturium, dracena, paproć);
  • ciężkiego gliniastego (kalanchoe, papirus, trzykrotka).
  • Rośliny, które źle znoszą obecność węglanu wapnia w podłożu (echmea, gardenia, wrzosiec), powinniśmy posadzić w ziemi lekko kwaśnej.

 

Na wszelki wypadek warto zapytać kogoś doświadczonego, jakie podłoże będzie odpowiednie dla rośliny, którą chcesz przesadzić. Oczywiście, aby zmniejszyć stres rośliny – warto zostawić jej chociaż troszkę starej ziemi, np. tej, między korzeniami.
Nie używaj do przesadzania ziemi z ogrodu. Istnieje duże ryzyko, że wraz z nią przyniesiesz do domu chwasty lub szkodniki. Jest ona także zbyt ciężka dla delikatnych korzeni roślin doniczkowych. Gotowe podłoża są wcześniej specjalnie przygotowywane z mieszanki różnorodnych komponentów, dzięki którym korzenie roślin mogą się swobodnie rozrastać.

Na dno doniczki zawsze sypiemy kilkucentymetrową warstwę keramzytu lub żwiru. Warto ją przykryć kawałkiem agrowłókniny, co zapobiegnie zamulaniu otworu odpływowego.

 

 

    Jak dobrać nową doniczkę ?

 

Nowa doniczka nie powinna być za duża, tak, aby roślina nie miała ogromu wolnego miejsca, będzie to dla niej za duży szok. Rozmiarowo – powinna być większa o jakieś 3/4 cm od starego pojemnika przy dużych roślinach, mniejsze okazy mogą być spokojnie przesadzone do pojemnika większego o 1 cm. Nie polecam także osłonek – nie mają drenażu (dziurek na spodzie), co powoduje, że woda nie spływa, korzenie ciągle mają do niej dostęp i mogą gnić.

Najlepszy będzie plastikowy pojemnik z drenażem, woda będzie spływać, dzięki czemu możesz ocenić ile wody potrzebuje roślina, by prawidłowo się rozwijać.

 

 

   Jak wykonać samo przesadzanie aby nie uszkodzić rośliny?

 

O tym już częściowo wspomniałam w poprzednich punktach. Zanim wyjmiesz roślinę ze starej doniczki, wszystko sobie przygotuj – nowy pojemnik z podstawką, ziemie, podłoże, itp. Na spód nowego pojemnika wsyp żwir lub keramzyt, dodaj także 1-2 cm nowej ziemi. Kiedy to masz już gotowe – delikatnie wyjmij roślinę ze starego pojemnika, możesz zdjąć nadmiar starej ziemi spomiędzy korzeni. Jeśli zauważysz jakieś uszkodzone korzenie – odetnij j. Kiedy Twoja roślina jest pnąca – przesadzamy ją razem z tym, na czym się pnie. Postaraj się ułożyć roślinę na środku nowego pojemnika tak, by roślina miała tyle samo miejsca z każdej strony. Na koniec uzupełnij doniczkę nową ziemią w ten sposób, by Twój okaz się nie chwiał. Teraz spokojnie możesz położyć nową doniczkę na podstawkę i równomiernie podlać roślinę.

 

 

  Jeśli chodzi o kaktusy i inne osobniki z kolcami:

 

Kaktusy przesadzamy na przełomie stycznia i lutego, ponieważ w marcu część z nich już kwitnie.

Przed przesadzeniem, zaprzestań podlewania na kilka dni tak, aby ziemia utworzyła twardą, zbitą skorupę.

Do przesadzenia roślin, które mogą nas zranić – użyj grubych rękawic, dwóch gąbek, gazety – czegokolwiek, co sprawi, że nic nie będzie Cię bolało, są także takie specjalne drewniane szczypce do przesadzania kaktusów.

Jeśli zauważysz korzenie, które są za długie, uszkodzone – obetnij je i dopiero po tym wsadź roślinę do nowego pojemnika. ALE ! Jeśli odciąłeś/ odcięłaś jakieś korzenie warto zostawić roślinę do zaschnięcia ran i dopiero włożyć ją do nowego pojemnika.

Podlewanie zacznij dopiero po 14 dniach po przesadzeniu.

 

 

To byłoby na tyle, jeśli chodzi o przesadzanie roślin doniczkowych. Jeśli masz jakieś pytania – pisz śmiało !

 

 

 

Jola Malaga

 

 

 

Zdjęcie – zasoby Internetu

Wszelkie informacje zawarte w tym artykule pochodzą z moich notatek ze szkoły policealnej, nieliczne wiadomości pochodzą z zasobów Internetu

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s