Wattpad, czyli każdy może być pisarzem

 

Rozwój technologiczny, jak i internetowy ciągle brnie do przodu, udostępniając użytkownikom coraz to nowsze możliwości. Dużo ludzi uwielbia czytać książki, które teraz są również dostępne w wersji elektronicznej. Co więcej, społeczeństwo, a zwłaszcza młodzi ludzie zapragnęli sami zostać twórcami własnych wykreowanych historii. Miejscem do powstawania przeróżnych autorskich powieści jest Wattpad, który dostępny jest również jako aplikacja na telefon.

 

W dzisiejszych czasach każdy z nas szuka pomysłu na siebie, pragnie się zaproponować, wypróbować własnych sił w różnych dziedzinach.  Tworzenie literatury ciągle się rozwija i powstają coraz to nowsze gatunki literackie, pomysły, dlatego  ludzie w każdym wieku jeszcze częściej zaczęli sięgać do książek, a wraz z tym zrodziła się pewna chęć stworzenia czegoś własnego. Tak właśnie powstał Wattpad, który obecnie jest najpopularniejszy na całym świecie zaraz za Instagramem oraz Snapchatem.

Czym jest Wattpad?

Wattpad jest dostępny jako strona internetowa oraz również aplikacja na telefon. Żeby korzystać z niego w pełni, trzeba utworzyć  własne konto, co jest zarówno szybkie, jak i proste. Możemy wyszukiwać powieści przez wybrany dla nas gatunek, gdzie również pokazują nam się utwory: nowe, na topie i nieodkryte. Pozycji jest tak mnóstwo, że można powiedzieć: do koloru, do wyboru. Nazwałabym go, jako taką wirtualną bibliotekę, gdzie można wybrać ulubioną bestseller. Oczywiście oprócz czytania i przeglądania, sami również możemy stworzyć coś własnego. Dodajemy opis oraz i to co podoba mi się najbardziej, to własna okładka opowiadania. One na prawdę wyglądają, jak prawdziwe książki. Każdy ma możliwość wykazać się własnym talentem twórczym, stworzyć coś czego jeszcze nikt nie utworzył. To jest genialna rzecz, jest sposobem nie tylko na nudę, ale rozwija nasza wyobraźnie, kształtuje, a nawet poprawia samopoczucie. Wchodząc tam pierwszy raz myślałam, że to kolejna apka , w której można znaleźć egzemplarze za przeczytanie, których trzeba zapłacić. Jednak moje spostrzeżenia były całkiem mylne. Aplikacja, jak i strona są darmowe, nie płaci się ani za założenie konta ani za czytanie opowiadań. Prosta i fajna sprawa.

Co ciekawego tam znajdę?

Ciekawości jest mnóstwo, poprzez Romanse, Horrory, Fantasy oraz coraz bardziej popularne Fanfiction. Wiadomo, że można trafić na dzieła świetne, jak i słabe, dlatego należy dobrze szukać. Użytkownicy zostawiają autorom często motywujące komentarze oraz gwiazdki. Można także sprawdzić ile dana „książka” miała odsłonięć – im więcej, tym lepiej. Można swoją twórczością przykuć uwagę innych i tym samym zdobyć własnych czytelników. Na Wattpadzie znajdziemy dzieła, których nie znajdziemy w żadnej bibliotece ani księgarni. Każdy może odszukać historię ze swoimi ulubionymi bohaterami, czy shipami. Wyobraźnia twórców jest tak ogromna, że można naprawdę trafić na rozmaite opowiadania.

Czy warto korzystać z Wattpada?

 

Uważam, że warto, ponieważ w porównaniu do innych aplikacji i stron to Wattpad jest najbardziej edukacyjny i przydatny. Szybko zabija nude, pomaga w rozwijaniu słownictwa, a także co ważne pozwala uczyć się na błędach, które wyłapią czytelnicy. Dzięki tworzeniu na Wattpadzie zaczęłam bardziej zwracać uwagę na interpunkcję oraz błędy ortograficzne, co pomaga mi także przy pisaniu artykułów. W dodatku moja wyobraźnia, pomysły i zapał ciągle się rozwijają. Lubię tworzyć, pisać i zaskakiwać czytelników, a zwłaszcza słyszeć od nich pozytywne opinie. Każdy kto ma chociaż trochę chęci, powinien spróbować, a jeśli nie jest jeszcze gotowy na samodzielne tworzenie to zajrzeć do prac swoich kolegów i koleżanek.

 

Czy będąc sami autorami przestaniemy zaglądać do innych książek?

 

Oto nasuwa się pytanie. Pisanie, tworzenie zawsze zapewne pozostanie pasją młodego, czy dojrzałego artysty, ale  żadna z tych osób nie zrezygnuję sięgać do ulubionych prac własnych autorów. Człowiek od najmłodszych lat wychowuję się na czytaniu książek, chociażby przez szkołę, dzięki czemu często, lecz nie zawsze czytanie wchodzi w nawyk. Bycie pisarzem to dla wielu młodych ludzi jedynie zabawa, rozrywka i dobre spożytkowanie czasu na czymś pożytecznym. Zapewne sami realni autorzy własnych utworów również sięgają do innych. Mimo że w ówczesnych czasach na społeczności Wattpada jest większa liczba piszących niż czytających to jestem pewna, że czytanie literatury nigdy nie przestanie być modne, a co więcej, może stać się jeszcze bardziej popularne i przyciągnąć nowych czytelników.

 

Książki elektroniczne zastąpią książki drukowane?

 

Nowe czasy, nowe technologie to krok ku przyszłości. Z każdym rokiem na rynku pojawia się raz za razem więcej książek w postaci elektronicznej, powstają to z każdym razem lepsze urządzenia przeznaczone do czytania. Jednak mimo to nadal odwiedzamy biblioteki i księgarnie, zatem, czy to może się wydarzyć?. Dla wielu osób wygodne jest czytanie w autobusach, śpiechu na urządzeniach elektrycznych, ale również znajdziemy smakoszy publicystyki, którzy jednak wolą książkę mieć w ręce i czuć jej zapach. Ten wybór zawsze jednak zostanie podzielony na różne grupy ludzi, lecz żadna z tych dwóch opcji nie zastąpi drugiej. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, że nie zależnie, jak, gdzie i na czym to sięgamy nadal do literatury.

 

Lena Ciepielak

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s