,,13 reason why – problem samobójstw wśród nastolatków’’

Serial „13 powodów”, a w języku angielskim „13 reason why” opowiada historię pewnej licealistki, Hanny Baker, która postanowiła targnąć się na swoje życie. Przez wszystkie 13 odcinków poznajemy powody, dla których Hannah postanowiła zrobić coś tak strasznego. Każdy jeden odcinek to jednak kaseta i jeden powód. Mocny, realistyczny, poruszający serial, który warto obejrzeć. Niezwykle ukazuje rzeczywistość, której my nie dostrzegamy, a może po prostu nie chcemy dostrzec. Łatwiej jest nam coś zignorować, niż się w coś zaangażować. Dlaczego? Boimy się pomóc? Boimy się współczucia, empatii? A może przestajemy nadzwyczajnie w świecie być wrażliwi.

Źródło: twitter.com

Każdy z nas może być Hanną Baker, a także osobami, które przyczyniły się do jej tragicznej śmierci.  Przykre jest to, jak ludzie bardzo potrafią nas zranić. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że często robią to celowo. Niekiedy nie zastanawiamy się nad słowami jakie wypowiadamy lub czynami, jakie robimy względem drugiej osoby.

Krzywdzisz kogoś raz, drugi, trzeci, myślisz, że jest ze stali, a serce ma z kamienia. Są ludzie twardziele, oni zawsze zachowają zimną krew, uśmiechną się, a w środku będą krzyczeć. Niemo wołają o pomoc, dyskretnie zwracając na siebie uwagę. Rzadko kiedy ktoś usłyszy to przeraźliwe błaganie, bo nikt nie doszukuję się głębszego sensu. Kiedy ktoś naprawdę cierpi, nie podejdzie do Ciebie i nie powie „Hej, wiesz mam problem. Nie radzę sobie”. Nie, to tak nie działa. SYGNAŁY. Ta osoba będzie wysyłać sygnały. Jeśli chcesz to je dostrzeżesz, jeśli nie to będziesz ślepy na to co się dzieje.

Źródło: twitter.com

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym czy mogłeś kogoś uratować? Czy twoje zwrócenie uwagi, zainteresowanie mogło pomóc komuś ,kto tego potrzebował?

Hanna została zignorowana przez swoich znajomych, bliskich czy nawet osoby dorosłe, które codziennie otaczały ją opieką w szkole. Prosiła o pomoc, może w niedosłowny sposób, ale miała nadzieje, że ktoś zauważy jej cierpienie. Została sama z tym wszystkim co powodowało, że czuła się coraz gorzej, w dodatku spotykały ją kolejne przykre sytuacje. W końcu została odrzucona przez wszystkich, odrzucona przez 13-stą osobę, która miała szansę jej pomóc. Odrzucenie, to główna przyczyna bezsilności, bezradności i rezygnacji. Bo może, a raczej na pewno Hannah by żyła, jeśli każde z tych 13 osób potraktowało by  ją inaczej. Gdyby każde z tych osób wyciągnęło do niej rękę, wróciło i zaczęło wszystko na nowo. Oni wszyscy odeszli, nie wrócili. Powiedzieli rzeczy, których nigdy nie powinni, a za to nie powiedzieli słów, które trzymali gdzieś w głębi duszy. Może wystarczyłby jeden gest, dobre słowo, a historia Hannah potoczyłaby się inaczej? Hannah postanowiła zakończyć swoją drogę, skończyć z upokorzeniem. Przestała wierzyć w lepsze jutro, bo nikt nie dawał jej na to nadziei. Ostatnia deska ratunku, którą był pedagog- utonęła. Mimo że była już na końcu po tych wszystkich strasznych rzeczach, to była najważniejsza i zawiodła. Zabrakło nadziei.

Czy można kogoś winić za jej śmierć? Można. Teraz powiesz, że nikt jej nie zabił i, że sama to zrobiła. Nie. Została zamordowana. Zamordowały ją te 13 osób, na które liczyła, które spotkała na swojej drodze. Każda z tych osób pozostawiła stały i ciężki ślad w jej sercu. Sprawiła, że poczuła się niepotrzebna i zaczęła wierzyć, że tak naprawdę jest nikim.

Źródło: http://www.balagankontrolowany.pl/

Co możemy zrobić żeby zapobiec tej tragedii?

Reagować. Zamienić tą chorą obojętność w odrobinę współczucia i zainteresowania. Jeśli nie potrafimy pomóc, znajdźmy kogoś kto potrafi, ale nie odwracajmy się i nie idźmy przed siebie, udając, że jest okej. Możesz mieć na sumieniu czyjeś życie. Odpowiada Ci życie ze znamieniem mordercy? Dobrze będziesz się czuł wiedząc, że ktoś odebrał sobie życie, bo stałeś i patrzyłeś jak cierpi? Możesz mieć czyjąś krew na rękach, ale wiedz, że prędzej czy później to Cię zniszczy. Myśl o drugim jak o sobie, myśl o tym, czego Ty byś chciał, co by było gdybyś był na miejscu tej osoby. Rozwiązanie przyjdzie samo, będziesz wiedzieć co dalej robić.

 

Źródło: http://www.21bis.be/

                                                    Lena Ciepielak

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s