,,Spotkanie z fotografem Krystianem Bielatowiczem’’

          

   Krystian Bielatowicz jest fotografem, filmowcem, archeologiem, a także mężem i ojcem trójki dzieci. Jego pasją jest fotografia i filmowanie. Przez rok studiował archeologię, jednak szybko zrozumiał, że nie jest to kierunek, w którym chciałby podążać. Zajmuje się również przeprowadzaniem wywiadów dla Szerokiego Kadru, a także wielu innych. W jednej ze swojej podróży współpracował również z magazynem National Geographic.

   Spotkanie z Krystianem Bielatowiczem odbyło się w Krakowie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ulicy Rajskiej 12, 9 maja o godzinie 19. Pan Krystian z początku wprowadził nas niewielką biografią o swojej osobie, swoim życiu oraz zamiłowaniu do swojej pasji.  Opowiadał o swojej pierwszej wyprawie w 2003 roku w góry, gdzie jego pierwszym cyklem fotograficznym byli „Pasterze”. Ten cykl miał być dla niego przygotowaniem do dłuższej, trudniejszej wyprawy, jakiej chciał się podjąć. Na ziemiach tych wykonał jeszcze jedną serię fotograficzną. Jak wspomniał w swojej wypowiedzi, mimo upływających lat, nadal wraca do tych miejsc, są dla niego wspomnieniem, a również ma tam zaprzyjaźnionego pasterza. Oczywiście cykl „Pasterze” po kilku lat doczekał się swojej publikacji w książce „Polska i Polacy”.  Krystian Bielatowicz wkrótce był gotowy do swojej wyprawy, jak powiedział „rzuciłem pracę, wziąłem kredyt” i wyjechał do Peru. Podróż i przygoda w Peru nie była krótka, sięgała miesięcy, gdzie Pan Krystian przyglądał się tradycją tutejszych mieszkańców, fotografował różne plemiona indyjskie, o których pewnie my sami nie mamy pojęcia. Poznawał ludzi, podróżował, umiejętnie docierał do wyznaczonych celów. W jego twórczości, w dotarciu do tych bohaterów pomagał mu przewodnik oraz w późniejszych podróżach w inne zakątki- nauczycielka. Do Peru wracał i nadal wraca i fotografuje. Praca nad tym cyklem zajęła mu kilka lat, gdyż ciągle wracał i zbierał materiały. W podróż  wybrał się także do Meksyku, gdzie również lecz z większą trudnością poszukiwał przeróżnych plemion indiańskich. Jak sam mówił, czasem czekał kilka dni na zrobienie zdjęcia, a czasem kilka dób na osobę, która miała się na nim znaleźć.

      Pięknym cyklem okazała się też kompozycja o uchodźcach, która przedstawiała warunki z jakim musieli się zmagać Syryjczycy, gdyż mieszkali w pustych, jeszcze nie wyremontowanych domach, w bardzo trudnych warunkach życiowych. Pasja z jaką Pan Krystian opowiada o przebytych wyprawach jest niezwykła, interesująca, można poczuć się, że jest się tam z nim. Warto zagłębić się w tą opowieść i jej posłuchać. Od kilku lat zajmuję się również filmem. Filmuje Pogan, a dokładnie obrzędy, które oni odtwarzają na nowo. Mieliśmy przyjemność na spotkaniu zobaczyć taki zwiastun. Pan Bielatowicz planuję nakręcić pełnometrażowy film, lecz tak jak w przypadku Peru, jest to również długi proces. Jeszcze nie wiadomo co dokładnie z tego powstanie, ale jest już na to pewne spojrzenie ze strony fotografa- filmowca. Zobaczyliśmy także ostatni z cyklów o rodzinnej wsi, a przede wszystkim polskiej, która jest zatrzymaniem lat 80-tych. Także pokazuje, że na przestrzeni lat wszystko stoi w miejscu lub zmieniają się niewielkie elementy. Ostatnie co ujrzeliśmy był można powiedzieć zaczęty cykl fotograficzny o rodzinie.

      Krystian Bielatowicz ma wiele pomysłów na swoją twórczość i podchodzi do tego nie tyle profesjonalnie, co z sercem i pasją. Ukazuje nam piękne zakątki i ludzi na końcu świata, a również rzeczy przez nas niedostrzeżone. To spotkanie, a także i historia pana Krystiana, powinny być dla wszystkich inspiracją do spełniania swoich oczekiwań i realizowania swoich pragnień.

 

Lena Ciepielak

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s