„Nie boję się” Niccolo Ammaniti”

 

    Chcesz wczuć się na chwilę w klimat południowych Włoch lat 70. , a przy okazji poznać wciągającą historię z zaskakującym zakończeniem? Sięgnij po pozycję włoskiego pisarza Niccolo Ammanitiego „Nie boję się”.

    Bohaterem powieści jest 9 – letni Michelle, pochodzący ze stosunkowo ubogiej włoskiej rodziny, zamieszkującej południe kraju. Latem, podczas wakacyjnej zabawy z rówieśnikami chłopiec odkrywa pewną, skrywaną przez dorosłych z jego otoczenia tajemnicę, która w finale powieści znajduje swoje konsekwencje. Treść książki nie przestawia wyłącznie świata dziecięcego, ale doskonale obrazuje świat dorosłych i relacje rodzinne – w szczególności ojca z synem.

   Lekka w formie powieść otrzymała prestiżową włoską nagrodę literacką Premio di Viareggio. Utalentowany pisarz młodego pokolenia (obecnie 51 lat) – Niccolo Ammaniti – debiutował w 1994 roku powieścią „Skrzela”, a w jego dorobku artystycznym  prócz powieści znajdziemy opowiadania, komiksy, słuchowisko radiowe czy scenariusz filmu animowanego.

  Pięć utworów Ammanitiego doczekało się ekranizacji i wśród nich znajdziemy wymienioną wyżej „Nie boję się”. Po przeczytaniu książki można obejrzeć film, który podobnie jak ona był wielokrotnie nagradzany m.in. nagrodą David di Donatello czy nominacją do Oscara. Film uznano za dziedzictwo kulturowe przez włoskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa.

   Zapewniam Was, że warto poświęcić kilka wolnych godzin na lekturę wyżej opisanej powieści.

 

Ania Heben

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s