Rzeczywistość vs. Świat wykreowany

 

Dwa światy, jeden w którym żyjemy oraz drugi nasz własny. Możemy tak właściwe żyć w nich obu na raz, ale różni je pewna, znacząca rzecz, którą jest granica. Chociaż w świecie wykreowanym możemy pozwolić sobie na wszystko, tak w rzeczywistości zachowujemy pewną kontrolę.

Ludzie od zawsze byli stworzeni do wyższych celów, interesowali się tym, co ich otaczało oraz tym, co było im nieznane, zawsze pragnęli poznawać i odkrywać nowe zjawiska. Po dziś dzień społeczność brnie do przodu próbując stwarzać, co raz to lepsze udogodnienia, próbując tworzyć nowy świat. Populacja pragnie wręcz czegoś niemożliwego, co jest w stanie odmienić nieco szarą już rzeczywistość. Sprawić, by człowiek mógł być tym niezwykłym tworem i dokonywał niezwykłych rzeczy. Chcemy łatwiej zdobywać to, czego pragniemy, móc wszystkim w pełni kontrolować. Chcemy zmian na lepsze i by wszystko układało się po naszej myśli. Człowiek dąży ciągle do czegoś nowego, to jego cel.

Rzeczywistość

Jest to wszystko to, co nas otacza, to miejsce w którym żyjemy. Mimo granic wcześniej przeze mnie wspomnianych, posiadamy wiele możliwości. Jesteśmy w stanie kontrolować w naszym życiu pewne rzeczy, mamy wpływ na naszą przyszłość poprzez podejmowane decyzje. Większość aspektów naszego życia zależy od naszych działań. Jednak mamy świadomość, że nie możemy pozwolić sobie na zbyt wiele i posunąć się za daleko. Gdzieś kontroluje nas życie, inni ludzie i przede wszystkim śmierć. Często balansujemy na cienkiej linii, rzadko zdając sobie z tego sprawę. W naszym tzw. Realu nie posiadamy potrójnych żyć, mocy, kodów itp. Nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego tak, jak byśmy dokładnie chcieli. Istnieją czynniki na które niestety nie mamy wpływu. Mimo tego wszystkiego możemy ułożyć swoje życie na tyle na ile jesteśmy w stanie, chociaż często dla nas to za mało i uciekamy gdzieś dalej, gdzie możemy więcej, czyli do naszego wykreowanego świata.

Świat wykreowany

O ile nasza rzeczywistość w większości przypadków jest bardzo do siebie podoba, a czasem taka sama, tak świat wykreowany potrafi u każdego być bardzo zróżnicowany.  Nasza kraina fantazji, jeśli tak możemy ją nazwać, może nabrać różnych form. Może być to opowiadanie przez nas tworzone, nasze wyobrażenia, czy ostatnio coraz częściej modne – kreowanie własnej postaci lub wcielanie się w istniejącą już postać, często fikcyjną z książek, filmów lub też seriali. Daje nam to możliwość stworzenia wszystkiego, co podpowie nam nasza wyobraźnia. Możemy naprawdę wszystko, nie martwiąc się o jakiekolwiek granice. Zdarza się, że uciekamy w fikcje chcąc chociaż na chwile odpocząć od codzienności. Jest to zarazem przyjemne, jak i niebezpieczne. Z jednej strony możemy chociaż trochę odreagować, a z drugiej możemy sobie zaszkodzić za bardzo wciągając się w fikcję. Dlatego zawsze należy zachować zdrowy rozsądek. Trzeba umieć rozdzielić te dwa światy i pod żadnym pozorem ich nigdy nie łączyć. Jesteśmy tylko żywymi istotami, które mają prawo myśleć i czuć, dlatego czasem zbyt często angażujemy we wszystko swoje uczucia, nie myśląc o konsekwencjach zwłaszcza w świecie fikcyjnym. Często niewinna, zwykła zabawa może sprowadzić na nas nieoczekiwane kłopoty, problemy, rozterki. W rezultacie okazuję się, że coś co, miało być dla nas pewną formą relaksu, staję się dodatkowym stresem. Podkreślając jeszcze raz, pamiętajmy o umiarze, zwłaszcza na terenach nam mało znanych.

Rzeczywistość vs. Świat wykreowany

Pomimo tego, że świat wykreowany daje nam wolną rękę i możemy tzw. Szaleć do woli, to uważam, że granice w naszym życiu są potrzebne i konieczne. Wszystkie zakazy i nakazy, które napotykamy na swojej drodze są po to, żeby nas chronić. Natomiast wszystkie przeszkody i porażki po to, żeby nas uczyć i czynić silniejszymi. Gdybyśmy mogli mieć wszystko co chcemy i jak chcemy to życie prędzej, czy później by nam się znudziło i przestało mieć znaczenie. Rzeczywistość i to co nam gwarantuje sprawia, że dzięki temu chcemy gnać do przodu, uczyć się, poznawać, pokonywać swoje lęki, być lepsi. To tak właściwe jest jedna, wielka przygoda, która w każdym, pewnym miejscu zostawia dla nas zadanie do rozwikłania, a stanowiące granice nie odbierają nam prawa wyboru. Mimo że czasem jest dobrze odpocząć od tego, co jest wokół to powinniśmy również mieć się na baczność i nie uciekać w coś, co nigdy nie będzie miało prawo bytu. Jak to się mówi, wszystko jest dla ludzi, aczkolwiek człowiek powinien mądrze z tego korzystać, tak by nie zrobić krzywdy ani sobie ani innym. Myślmy zawsze nad tym co robimy, bez względu na to, gdzie i w jakim świecie żyjemy. Mimo fikcji zawsze musimy wrócić na ziemie, do naszej rzeczywistości na którą mogą się również przenieść nasze nieprawidłowe działania z świata wykreowanego. Jesteśmy dorosłymi ludźmi, dlatego wierze, że chociaż większość z nas jest świadoma własnych poczynań i mimo trudności jakie przynosi nam nasze życie będziemy potrafili stawić im czoła, zamiast uciekać do czegoś co jest fałszywe i nie istnieje.

 

Lena Ciepielak

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s