Dlaczego Polska kocha Disco Polo?

 

Każdy z nas uwielbia muzykę bez względu na wiek, pochodzenie itp., każdy ma swój ulubiony rodzaj muzyki, czasem nawet zespół. Wśród społeczeństwa zrodziła się moda na muzykę typu Disco Polo, a wraz z tym powstało coraz więcej kawałków oraz zespołów tego typu. Co jest takiego w tych piosenkach, że Polacy tak je kochają?

Jak czasem powiadają, muzyka jest lekarstwem na wszystko, dość często poprawia samopoczucie. Gatunków muzyki jest cała lista, jednak nie wszystkie cieszą się taką popularnością, jak Disco Polo. Niektórzy są jej zwolennikami, niektórzy nie. Jednak prawda jest taka, że nawet najgorsi przeciwnicy dobrze bawią się przy tej muzyce. Jest ona dobra, dlatego, że jest odpowiednia do puszczania na imprezach, można do niej tańczyć i dobrze się bawić. Wyróżnia się oryginalnymi tekstami oraz rytmem. W dodatku traktowana jest na równym poziomie z innymi gatunkami oraz góruje na listach przebojów.

Czym jest muzyka Disco Polo – trochę historii

Żeby zrozumieć bardziej te muzykę, warto zajrzeć również do jej historii oraz dowiedzieć się czym ta muzyka jest i jak powstała. Już na samym początku rzucają się w oczy dwie istotne informacje. Disco Polo jest gatunkiem muzyki popularnej oraz nurtem muzyki tanecznej, co więcej, ten rodzaj muzyki powstał dokładnie w Polsce w latach 80 XX wieku. Pokazuje nam to, że mimo lat muzyka ta staje się coraz to bardziej popularna. Na początku znana była jako muzyka chodnikowa, więc można założyć, że tak właśnie się zrodziła. Największą popularnością cieszyła się w latach 90 XX wieku, później popularność tego gatunku znacznie spadła z powodu przesytu i oraz wzrostu zainteresowania muzyką pop. Disco Polo powróciło ponownie w XXI wieku, a dokładnie w roku 2007 i do dziś cieszy się ogromną sławą. Nazywane jest również muzyką dyskotekową o prostych melodiach i często rubasznych tekstach. Gatunek ten wywodzi się również z utworów granych na weselach oraz zabawach. Pierwszym zespołem, który był przedstawicielem tego rodzaju był Bayer Full, który powstał w 1984 roku. Nazwa Disco Polo powstała w 1993 roku przez Sławomira Skręta, tym samym wyparła nazwę muzyki chodnikowej o której wcześniej wspominałam. W obecnym czasie Disco Polo rozwija się różnych sferach, w Internecie, a także posiada własne stacje w telewizji, gdzie można słuchać tylko ten rodzaj muzyki. Nie wspominając już o innych rodzajach mediów, w których również możemy ją spotkać.

Co wyróżnia te utwory?

Ktoś by powiedział: Muzyka, jak muzyka nic nadzwyczajnego. Jednak można zauważyć, że nie jest ona taka jak inne kawałki, innego rodzaju. Pierwsze co rzuca się do naszych uszu to bez wątpliwości prosta melodia oraz harmoniczny schemat. Według mnie kompozycja w każdej takiej nucie jest praktycznie taka sama albo bardzo do siebie zbliżona, bez względu czy jest to ten sam zespół, czy też nie. Utwory te posiadają również nietypowe, ale także oryginalne teksty, które są wyłącznie w języku polskim, są najczęściej o nieszczęśliwej miłości, a także o charakterze wakacyjnym. Wokaliści zespołów disco polo przyciągają swoich fanów, dostarczając im nie tyle rozrywki, jak i również humoru .Mają oni bawić i zachęcać do zabawy. Zespoły te zazwyczaj powstają w niewielkich miejscowościach i w takich też zaczynają swoją karierę muzyczną.

Dlaczego Polska kocha Disco Polo? – odpowie wam Dj Raphael

Zastanawiając się nad tym tematem, pomyślałam, że zapytam o to, mojego znajomego Dj Raphaela, Rafała Dziuka, który pasjonuje się muzyką oraz również grywa w klubach po całej Polsce i ma do czyczenia z różnego rodzaju muzyką. Co odpowiedział? Przekonacie się w dalszej części mojego artkułu.

Lena Ciepielak: Dlaczego Polska kocha Disco Polo? Możesz powiedzieć mi kilka słów na ten temat, jako znany i dobry Dj, który ma do czynienia praktycznie na co dzień z muzyką?

Rafał Dziuk (Dj Raphael): Disco polo jest muzyka prostą i nieskomplikowana. Polak nie musi się specjalnie zastanawiać nad sensem treści przez co, łatwo może, każdy przyswoić tekst. Praktycznie każda piosenka jest opowieścią o miłości. Temat dotyczy każdego z nas, wiec ludzie utożsamiają się z treścią utworu. Muzyka sama opiera sią na prymitywnej melodii, która nie jest ambitna ale chwytliwa i idealna pod nogę, przez co z taką łatwością można rozkręcić każdą imprezę. No i teledyski oczywiście, w których są ładne dziewczyny, przystojni faceci. Widok przyjemny chyba dla każdego.

Tym samy mamy odpowiedź na nurtujące nas pytanie dotyczące rodzaju tej o to muzyki. Można stwierdzić, że nie jesteśmy wymagającym narodem. Lubimy prostotę, coś co wprawia nas w ruch, rzuca się w ucho i pozwala się dobrze bawić. Możemy mówić, że to jest głupie, że coś nas bierze, jak to słyszymy, ale jednak niezauważalnie przydygujemy przy znajomych hitach. Jak się bawić to się bawić, a najlepiej przy wesołych, zabawnych rytmach muzyki Disco Polo!

Lena Ciepielak

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s