„Spacer po legendarnym Amsterdamie”

 

 

Amsterdam jest największym miastem a zarazem stolicą konstytucyjną Holandii, usytuowany nad rzeką Amstel. Niewątpliwie metropolii dodają uroku liczne kanały wkomponowane w piękny krajobraz i dzielące tym samym miasto na tzw. „wyspy”, stąd wzięła się jego druga nazwa, czyli „Wenecja Północy”.

Gęsta sieć klimatycznych i wąskich uliczek przeplatana urokliwymi kanałami stanowi o niepowtarzalności i charyzmie tego wyjątkowego miasta. Dosłownie wszędzie znajdują się rozmaite rowery, większe i mniejsze, nowe i te nieco starsze, kolorowe, z wiklinowymi koszami i pewnymi uszczerbkami. Przecież nie bez przyczyny Holandia traktowana jest jako królestwo rowerów. Tutejsi mieszkańcy są bardzo sympatyczni, kulturalni i pomocni. Wchodząc do autobusu usłyszysz od kierowcy: „dzień dobry” i „do zobaczenia”, w sklepach, instytucjach kultury, hotelu jest podobnie.

Morze rowerów

Amsterdam słynie z ogromnej ilości rowerów, które można spotkać niemal na każdym kroku i stały się one poniekąd nieodzownym symbolem tego miasta. W końcu niemal 70% ruchu ulicznego w Amsterdamie stanowi jazda na tym dwukołowym pojeździe. Podobno jest ich już ponad milion, co niewątpliwie wskazuje na ich imponującą liczbę. Na zwiedzanie miasta warto wybrać się właśnie na rowerze, ponieważ jest to niezwykle przyjemny, niedrogi i wygodny sposób na spędzenie wolnego czasu i interesującą wycieczkę, zwłaszcza, że ścieżki rowerowe są bardzo dobrze oznaczone. Pasy dla rowerzystów są zlokalizowane przy większości ulic, ponadto są bezpieczne, gdyż istnieje sygnalizacja przeznaczona wyłącznie dla rowerzystów, którzy mają pierwszeństwo oraz są oddzielone od jezdni, po których poruszają się samochody. Wypożyczenie jednośladu na cały dzień, to obecnie koszt ok. 5 euro, natomiast skorzystanie z pojazdu do 3 godzin jest bezpłatne.

 

 

 

Życie kulturalne w Amsterdamie

W Amsterdamie znajduje się ponad siedem tysięcy zabytków, wśród których są zabytkowe kamienice, kościoły, muzea, mosty, teatry, galerie, fortyfikacje. Niemniej jednak do najistotniejszych atrakcji tegoż miasta należy zaliczyć Muzeum Vincenta van Gogha, Muzeum Narodowe – Rijksmuseum, Muzeum Historyczne, czy Muzeum Rembrandta. Z ciekawych miejsc dodałabym również Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi, Muzeum Wiatraków i Polderów oraz Muzeum Morskie. Spacerując alejkami warto zwrócić uwagę na tzw. krzywe domy, które mają swoją legendę, są niezwykle wąskie i posiadają strome schody. Można wybrać się na rejs kanałami lub do Vondelparku. Dla przyjemności warto wstąpić do kawiarni bądź knajpy, aby wypróbować wspaniałych likierów o różnorodnych smakach.

Nie da się ukryć, że turystyka ma ogromne znaczenie dla kraju. W ciągu roku do krainy tulipanów przyjeżdża około 4 milionów turystów. Co więcej, Amsterdam jest zaraz po Rotterdamie jednym z największych portów handlowych kraju. W ramach ciekawostki dodam, że nazwa miasta oznacza „tamę”.

 

 

Trzeba przyznać, że Amsterdam odbierany jest przez ludzi i społeczeństwa jako miasto niezwykle liberalne, wolne, tolerancyjne i otwarte na nowości. Nie trudno się z tymi opiniami nie zgodzić, bowiem legalne są tu narkotyki, które można zakupić w tzw. coffeshopach (5 gram na osobę), związki homoseksualne nie są ukrywane, wręcz przeciwnie a słynna Dzielnica Czerwonych Latarni dopełnia wyobrażenia o Amsterdamie.

Warto zwiedzić Amsterdam ze względu na jego unikalną atmosferę, wspaniałe zabytki, historyczne budownictwo, wyśmienite likiery, smaczne frytki, piękne krajobrazy, klimatyczne miejsca, przyjaznych mieszkańców. Każda podróż uczy nowych rzeczy.

 

„Jest port wielki jak świat, co się zwie Amsterdam

marynarze od lat pieśni swe nucą tam.

Jest jak świat wielki port, marynarze w nim śpią

Jak daleko śpi fiord nim szum fal zbudzi go”

Jacques Brel (tłumaczenie Wojciech Młynarski)

 

Klaudia Ciepielak-Kantorowicz

Reklamy

One comment

  1. Zachęcam do odwiedzenia tego pięknego i klimatycznego miasta, ale zanim wybierzecie się w podróż, to przeczytajcie artykuł 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s