Rola kobiety w życiu codziennym

 

Kobieta odgrywa bardzo ważną role w swoim życiu. Każda z nas chce czuć się potrzebna, doceniana, zauważona. Nie zawsze mężczyźni potrafią zauważyć, jak wiele spoczywa na naszych barkach. Często to my musimy walczyć o to, by zostać zauważone.

Źródło: https://pixabay.com/

Kobieta, jak i mężczyzna są bardzo istotnymi jednostkami w życiu. Gdyby nie kobieta, nie miałby kto przynosić dzieci na świat, a za tym idzie malejąca populacja ludzi na świecie. Gdyby znowu nie mężczyzna, to nie miałby kto spłodzić tego małego człowieka. O kobiecie mówi się, że to delikatna, wrażliwa istota, Pani domu. Często kobietę utożsamia się z tzw. Kurą domową. Stereotypowe myślenie skłania do postrzegania kobiety jako tej, która zajmuję się tylko i wyłącznie domem, praniem gotowaniem itp. Można powiedzieć, że wygląda to tak, jakbyśmy rodziły się z pewnymi umiejętnościami i tylko do nich zostały wydelegowane. Jednak czas zmienić ten stereotyp, epoka średniowiecza i kamienia łupanego już dawno za nami. Nastał nowy wiek, a z nim nowy pogląd na życie, jak i na pewne pełnione funkcję. Czas otworzyć oczy i zobaczyć, jak naprawdę jest.

Bycie matkom

Z wszystkich ról, jakie pełni kobieta w swoim życiu, najważniejsza jest rola matki. Nie ważne ile lat minie i jak szybko świat pobiegnie w przód, to ta funkcja zawsze będzie znajdowała swoje miejsce na szczycie. Co prawda ta rola, już od stworzenia świata towarzyszy nam, kobietom. Od najmłodszych lat budzimy w sobie ten instynkt. Obserwujemy dojrzałe kobiety, matki, jak opiekują się swoimi pociechami i same to powtarzamy, zajmując się naszymi lalkami. Zostajemy przygotowywane do tego, że to my kiedyś będziemy rodzicielkami, będziemy nosić przez 9 miesięcy w swoim brzuchu dziecko, które potem przyjdzie na świat i będzie liczyło na naszą pomoc. Jesteśmy tym wzorcem i przykładem dla swoich dzieci. W końcu to my głównie spędzamy z nimi czas, kiedy ich ojcowie starają utrzymać się swoją rodzinę. To my najczęściej pokazujemy im świat i uczymy życia. To my jesteśmy dla nich wzorem idealnej matki i żony. Nie jeden powiedziałby, że co to jest za wyczyn, lecz wychowanie małego dziecka na dorosłą, odpowiedzialną, mądrą osobę, nie jest takie proste. To naprawdę wymaga nie tyle cierpliwości, co wytrwałości i umiejętności przeprowadzenia dziecka przez tą drogę. Matkom jest się przez całe życie, od przebierania pieluch i wstawania w nocy poprzez zaprowadzanie do szkoły do cieszenia się z pierwszych sukcesów w pracy. To jedna z fundamentalnych, ważnych ról.

Bizneswoman

W pewnym momencie naszego życia, każda z nas chce rozwijać swoją karierę. Niektóre kobiety dość wcześnie zaszły w ciążę, przez co nie miały możliwości odpowiednio tej kariery rozwinąć. Kiedy wiemy, że nasze dzieci są już na tyle dorosłe, że nie potrzebują już prowadzenia za ręki, postanawiamy zawalczyć o swoje marzenia. W dzisiejszych czasach kobiety nie lubią być kurami domowymi, ani siedzieć w domu, zajmując się przyziemnymi sprawami. Teraz każda kobieta potrzebuję spełnić się w swoim wymarzonym zawodzie. Chcemy w końcu zostać zauważone, spełniać się, błyszczeć w świetle reflektorów, być kimś. Każda z nas dobrze się czuję w różnych zawodach, w którym pragnie się rozwijać. Nie jesteśmy tylko po to by pachnieć i leżeć. To nie jest ta era, gdzie tylko mężczyzna pracował, a kobieta siedziała w domu. Te czasy definitywnie się skończyły i teraz i my możemy żeglować po morzu sukcesów. Zostałyśmy stworzone do wyższych celów, dlatego powinnyśmy mieć możliwość spełniania się w różnych kwestiach w swoim życiu, rodzinnych, jak i stricte biznesowych.

Sonda: Jaka jest rola kobiety w życiu codziennym?

            Zastanawiając się nad rolą kobiety w życiu codziennym, postanowiłam zapytać inne przedstawicielki tego gatunku, jak postrzegają swoją role na co dzień, jakie jest ich zdanie na ten właśnie temat. Dziewczyny w tej kwestii odpowiedziały jednomyślnie, a przy tym użyły mocnych argumentów. Zobaczcie co, kobiety myślą o kobietach.

Natalia Janeczko: W dzisiejszym świecie rola kobiety ogranicza się nie tylko do sprzątania, gotowania itp. Mają możliwość pracowania, kształcenia się, dzięki czemu mogą być niezależne, spełniać marzenia. Nie chcą realizować się już wyłącznie jako żony i matki, ale także pragną piąć się po szczeblach kariery, rozwijać swoje zainteresowania na równi z mężczyznami. Często to właśnie kobiety muszą pogodzić pracę, pasję z utrzymaniem rodziny i innymi codziennymi obowiązkami.

Kornelia Wąsowska: Kobieta odgrywa bardzo ważną role w społeczeństwie. Tak jak mężczyzna powinna rozwijać swoje zainteresowania. Powinna mieć prawo wyboru, jeśli zdecyduję się na karierę, nikt nie może jej tego utrudniać, tak jak było dawniej. Ważne jest aby nie wywoływano presji społecznej, by kobiety porzuciły marzenia o karierze czy wykształceniu i zostały w domu, by wychowywać dzieci.

Weronika Augustyn: Rola kobiety jest niezwykle istotna w funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa, najważniejsza rola jest wychowanie dziecka (jeśli się na nie zdecyduje) i podjęcie się pracy by nie  została typową „gospodynią domowa”.

Eliza Ciepielak: Moje pierwsze skojarzenie odnoszące się do kobiety i pełnionej przez niej roli to matka dbająca o rodzinę. Obecnie czasy bardzo się zmieniły i wszelkie stereotypy i przekonania ulegają zmianie. Kobiety coraz częściej stawiają na karierę, realizując się zawodowo, pełniąc role dyrektorów, szefów, przy czym bardzo dobrze się w nich odnajdują. Ja jednak uważam że kobiety to doskonałe ,,strażniczki” spokoju i ciepła rodzinnego i w takiej roli sprawdzają się znakomicie.

Jak sami widzicie, opinie pytanych przeze mnie kobiet nie różni się od siebie zbyt mocno. W wypowiedziach padają słowa, jak matka, kariera i nie dosłownie, Pani domu. Myślę, że rzucając hasło: kobieta, często kojarzymy ją właśnie z tymi trzema frazami. Widzimy też, że to spostrzeżenie zmienia się z upływem lat, kilkanaście lat wstecz nie moglibyśmy sobie wyobrazić kobiety za biurkiem prestiżowej firmy. Teraz jest zupełnie inaczej. Same domagamy się i walczymy o naszą przyszłość, spełnianie się w zawodzie. Ciekawością jest, jak na to pytanie odpowiedzieliby Panowie i jak bardzo różniłoby się ich stanowisko od naszego, czy nadal widzą nas jako tylko i wyłącznie gospodynie?. Najważniejsze jest to, że mimo wszystko nie dajemy się zaszufladkować jako typowe gosposie, tylko pokazujemy, że możemy coś więcej.

 

Lena Ciepielak

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s